Independent on Sunday'den plütonyum uyarısı

İNGİLTERE (AA)- Independent on Sunday gazetesi, bomba yapımına hazır plütonyumun İngiltere'den Fransa'ya gemiyle taşınmasına hazırlanıldığını duyururken, korumasız seyahat edecek bu geminin teröristlerin hedefi haline gelebileceği uyarısında bulundu.

Sellafield nükleer tesisinden yüklenecek, bomba yapımına uygun nitelikteki plütonyumun teröristlerin eline geçmesi halinde bunun kolayca silaha dönüşebileceğine dikkat çekilen haberde, batı kıyısı boyunca yüzlerce mil yol alacak geminin niye korunmayacağını sordu. Bu tür bir sevkıyatın ilk kez yapılacağı da belirtilen haberde,
uzmanların sevkıyatı yapılacak plütonyum dioksiti "bu şartlarda sevk edilmesi en sakıncalı madde" olarak niteledikleri bildirildi.

Sellafield Nükleer tesisi yetkilileri ise bu kez gidilecek yolun daha kısa olmasının böyle bir uygulamaya yol açtığını belirtti ve bu kez taşınan maddenin "daha az tehlikeli olduğunu" savundu. Tesis yetkilileri ayrıca, sevkıyat yönteminin hem hükümet hem de uluslararası otoriteler tarafından onaylandığını belirtti.