HABER

İnsan psikolojisi mevsimden etkileniyor

Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Namlı; bahar aylarında, güneşli havalarla birlikte Mani (Coşkuyla seyir eden hastalık) türünün ortaya çıktığını belirterek, insanın hormon yapısı ile mevsimlerin çok yakın ilişki içinde olduğunu söyledi.

İnsan psikolojisi mevsimden etkileniyor

Pisikolojik rahatsızlıkların; biyolojik, sosyal ve psikiyatrik olmak üzere üç temel sebebi olduğunu vurgulayan Dr. Mustafa Namlı, bunda mevsimlerle bağlantılı olarak değişen biyolojik faktörlerin çok önemli rol oynadığını söyledi. Namlı, "Depresyon çeşitleri, kış aylarında daha sık ortaya çıkmaktadır. Kış aylarında neşesizlik, mutsuzluk gibi hastalıkları daha sık görürüz. Eğer depresyon döngüsel özellik kazanmışsa tekrarlama özelliği olan bir hastalıktır. Mani diye tanımlandırdığımız, çoşkuyla seyir eden rahatsızlık ise, bahar aylarında güneşin ortaya çıkması ile başlayan bir rahatsızlıktır. Bu hastalık Mart, Nisan aylarında ortaya çıkmakta.

Normal insanlarda görülen bahar sevincinin daha fazlasını, rahatsızlığı olan insanlar daha fazla hissetmektedir. İnsanların hormon yapısı ile mevsimlerin çok yakın ilişkisi vardır. Depresyon geçiren insanın rahatsızlığı, baharın coşkusuyla bir kat daha artar. Bu konuda dikkatli olmak gerekir" bilgisini verdi.

ELAZIĞ (İHA) -

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler