HABER

İran üretim zincirini tamamladı

Tahran - İran, Natanz tesisinde nükleer yakıt üretim zincirini tamamladığını açıkladı.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Gulamrıza Agazade yaptığı açıklamada, "Natanz dahil, bütün uranyum zenginleştirme tesisatının yerin çok altında olduğunu, hiçbir saldırının nükleer tesislere zarar veremeyeceğini" söyledi. İsfahan'daki uranyum dönüştürme temel maddelerinin de yerin altındaki tünellerde olduğunu bildiren Agazade, uluslararası anlaşmalar doğrultusunda İran'ın nükleer tesislerine saldırı yapılmasının mümkün olmadığını kaydetti.

İran'ın nükleer bilimi Batı ülkelerinden almadığını belirten Agazade, "Nükleer bilimi, bize yaptırım uygulandığı dönemde elde ettik. Bu nedenle yaptırımların İran'ın nükleer faaliyetlerine hiçbir etkisi olmayacak" dedi.

İran'ın uranyum kaynaklarının fazla olduğunu dile getiren Agazade, Bandar Abbas ve Yazd madenlerinde uranyum çıkarma işleminin sürdüğünü vurguladı.

Yabancı ülkeleri, Natanz'daki nükleer faaliyetlere katılmaya çağıran Agazade, bunun İran'ın nükleer sorununun çözümü için "son öneri" olduğunu belirtti.

Agazade, "İran'ın, faaliyetlerinde nükleer silah üretimine yönelik bir sapma olmadığına dair her tür garanti vermeye hazır olduğunu, ancak kendi uzmanlarıyla elde ettiği teknolojiyi bırakıp, başkalarına bağımlı kalmaya hiç niyeti olmadığını" kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler