İran'da, 9 sanat dergisi kapatıldı

Tahran - İran'da 9 sanat dergisi, "ahlaksız yabancı sinema oyuncuları resimlerini" bastıkları gerekçesiyle kapatıldı.

İran Öğrenci Haber Ajansı'nın (İSNA) haberine göre, basın denetleme kurulu 6'sı haftalık, 3'ü aylık toplam 9 sanat ve sinema dergisini kapattı.

Kapatılan "Dünyay-ı Tasvir (Görüntü Dünyası), Sobh-e Zendegi (Yaşam Sabahı), Telaş (Çaba), Besuye Efthar (Gurura Doğru), Neday-ı İran (İran'ın Sesi) ve Havar" dergileri haftalık, "Baznigari (Gözlem), Haft (Yedi) ve Şoka" adlı dergilere aylık olarak çıkıyordu.

İran Kültür ve İslami İrşad Bakanlığı İç Yayınlar Dairesi'nden yapılan açıklamada, söz konusu yayınların kapatılmasına gerekçe gösterilen suçlar şöyle sıralandı:

"Ahlaksız yabancı sinema oyuncularının resimlerini basmak ve onların sefih yaşamlarının ayrıntılarını aktarmak, asparagas haber yapmak, yetkili kurumlardan izin almaksızın kimi ilaçların (kozmetik) reklamını yapmak, kamuoyu ahlakına aykırı yazılar yayınlamak."

Kapatılan dergilerin yöneticileri, kendilerine hiçbir resmi uyarı yapılmadığını ifade ederek, yayınların durdurulmasına tepki gösterdiler.Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın göreve gelmesinden sonra, özellikle reformcu gazetelere yönelik baskılar artmıştı.

Reformcu kesimin önde gelen gazetesi Şark, 2 kez kapatılmış; Şark'ı hazırlayan ekibin çıkardığı Hammihan'ın (Yurttaş) yayın yaşamı da fazla sürmemişti. Reformcu Hammihan da mahkeme kararıyla kapatılmıştı.

İran'da, yayın yaşamını 16 yıldır sürdüren Zenan (Kadınlar) adlı kadın dergisi de ocak ayında basın denetleme kurulu tarafından kapatılmıştı.

AA