HABER

İran'da rap müzik tedbirleri

TAHRAN (İHA) - İran, rap müziğe karşı sıkı tedbirler almayı planlıyor. Yetkililer, rap şarkıcılarının şarkılarda kullandıkları kelimelerin "müstehcen" olduğu düşüncesiyle harekete geçti.

Kültür ve İslami Rehberlik Bakanlığı'nın müziklerin değerlendirilmesinden sorumlu yetkilisi Muhammed Deştguli, "Rap müziğe karşı değiliz. Ama bu müziğin icrasında şarkıcıların kullandığı müstehcen kelimeler bu tür müziği kanunsuz hale getiriyor" dedi. Deştguli, "Polisle iş birliği içinde bu tür müziklerin yapıldığı kaçak stüdyolar kapatılacak, şarkıcılar da engellenecek" diye konuştu.

İranlı yetkili, çok sayıda kanunsuz rap şarkıcısı tespit ettiklerini ifade etti. Rap şarkıcılarının müziklerini internet ortamında yayma çabaları olduğuna da işaret eden Deştguli, buna engel olmaya çalışacaklarını söyledi.

Rap müzik bilhassa Tahran'daki gençler arasında giderek artan ölçüde rağbet görüyor. Kaset çıkarma ya da konser vermenin Kültür Bakanlığı'nın iznine tabi olduğu ülkede rap müzik gizli olarak icra ediliyor. Tüm tedbirlere rağmen karaborsada İranlıların icra ettiği rap müzik albümlerine rastlanılıyor.

Geri Dön