HABER

İshalde su kaybına dikkat

Türkiye'de 5 yaş altı çocukların ölüm nedenleri içerisinde ishalli hastalıkların önemli bir yer tuttuğunu belirten Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Nihat Taşpınar, ishal söz konusu olduğunda kaybedilen su miktarının göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

İshalde su kaybına dikkat

Temmuz ayının ilk haftasının 'Ağızdan Sıvı Tedavisi Haftası' olarak kutlanması sebebiyle Isparta Sağlık İl Müdürlüğü tarafından sağlık kuruluşlarında çalışan ebe ve hemşirelere ishal konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı. Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak katılan Doğumevi Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Nihat Taşpınar yaptığı konuşmada, çocuk ölümleri içinde ishalin önemli bir neden olarak yer tuttuğunu belirtti. İshalin vücutta büyük miktarda su kaybına sebep olduğunu kaydeden Taşpınar, "İshal, doğrudan ölüm nedeni olmamakla birlikte vücutta önemli miktarda su ve elektrolit kaybına yol açmaktadır" dedi.

İYİ YIKAMAK ÖNEMLİ

İshal konusunda vatandaşları uyaran Taşpınar, kişisel hijyen tedbirleri ile hastalıktan korunmanın mümkün olduğunu belirtti. Taşpınar, "Bunun için yemeklerden önce ve sonra el yıkama, sebze ve meyvelerin iyi yıkanması, klorlanmış veya kaynatılmış su içilmesi, yiyeceklerin kapalı ve serin yerlerde saklanması, pişmiş yemeklerin günlük tüketilmesi, biberon ve emziklerin kaynatılması çok önemlidir. Ayrıca ishalli çocuklara her zamankinden daha fazla sıvı verilmeli ve her zamankinden daha fazla beslenilmesi gerekir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler