HABER

İsrail bombalamayı sürdürüyor

GAZZE (İHA) - İsrail savaş uçakları, Gazze'nin güneyinde silah kaçakçılığı yapıldığını söylediği yer altı tünellerini bombalarken, diplomatlar bugüne kadar 700 kişinin hayatını kaybettiği saldırıları sona erdirmek için ateşkes planı üzerine çalışıyor.

Dün İsrail'in, bölgeye gıda ve yakıt girişini sağlamak maksadıyla ilan ettiği üç saatlik ateşkesin ardından Yahudi birlikleri Gazze'deki hedefleri vurmaya devam etti.
İsrail güvenlik kabinesi, operasyonların derinleşerek sürdürülmesi yönünde Savunma Bakanı Ehud Barak'a yeşil ışık yakmasına karşın, Barak'ın üst düzey bir yardımcı, ABD'nin de desteğini alan Mısır ateşkes planının detaylarını görüşmek üzere bugün Kahire'ye hareket edecek.

Bu arada görgü şahitleri, savaş uçaklarının, yer altı tüneli olabileceği şüphesiyle Mısır sınırı yakınlarındaki açık alanı bombaladığını ve bir evi imha ettiğini söyledi.
İsrail ordusu ise, 27 Aralık'ta başlayan operasyonlarda defalarca vurulan Refah'daki hedeflerin bombalandığını belirtti. İsrail uçakları dün Refah bölgesine on binlerce bildiri atarak bölge sakinlerinin evlerinden ayrılmasını aksi takdirde hava saldırısıyla karşılaşacakları ifade edilmişti.

İsrail ordusu, Gazze ile Mısır arasındaki refah bölgesinde, silah kaçakçılığı için kullanılan yaklaşık 300 yer altı tüneli olduğunu söylüyor. Bölge sakinleri ise aylardır devam eden İsrail ablukası nedeniyle temel insani maddelerin temini için yeni tüneller açıldığını ve bunun 500'e yakın olduğunu söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön