HABER

İstanbul'da uranyum kaçakçılığı

İstanbul'da uranyum kaçakçılığı

İstanbul'da nükleer ve kimyasal madde kaçakçılığına yönelik operasyonda, aralarında uranyum maddesinin de bulunduğu ileri sürülen 5 adet cam tüp ele geçirildi. Tüpler, incelenmek üzere Küçükçekmece Nükleer Araştırma Merkezi'ne gönderildi.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, aralarında uranyum maddesiyle yılan zehirinin de bulunduğu çeşitli kimyasal maddelerin bazı kişiler tarafından pazarlanmak istendiğine dair bir ihbar aldı. Savcılık izniyle 3 ay izlenen şüphelilerin kimyasal maddeleri yabancı kişilere pazarlamak üzere olduğu tespit edildi. Alıcı tarafından uranyum maddesini incelemek üzere uzman göndereceği bilgisinin ardından harekete geçen polis, operasyona başladı. Özel bir ekiple Beykoz ve Bayrampaşa'da eşzamanlı operasyon düzenleyen polis, 5 kişiyi gözaltına aldı.

Bu kişilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda bir adet 7 santimetre uzunluğunda cam tüp içerisinde uranyum maddesi olduğu ileri sürülen kurşuni renk görünümünde madde, bir adet Kıbrıs'ta bir yılan türüne verilen ad anlamında Rusça 'Vipera Lebetina' yazılı ibareler ve rakamsal değerlerin bulunduğu madde, bir adet cam tüp içerisinde üzerinde sarı tanecikli madde, 2 adet 25 santim uzunluğunda üzerinde sarı plakaya "CEHAN 74" yazılı fanuslar içerisinde kırmızı sıvı ile tüplerle içerisinde tarihi olduğu düşünülen Kur'an-ı Kerim'e ait olduğu sanılan bir adet CD'ye el kondu. Ele geçirilen maddeler için Arabistan'a gönderilmek üzere pazarlık yapıldı.

Operasyonda kimyasal maddelerin özel muhafaza edildiği belirtilirken, el konulan fanus tüpler incelenmek üzere Küçükçekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne gönderildi.

Emniyette sorgu ve işlemleri tamamlanan 5 zanlı, Eyüp Adliyesi'ne sevk edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön