İstanbullular güne yağmurla başladı

Sıcaklık Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz'de 3 ila 5 derece düşecek. İstanbul’da günlerdir etkisini gösteren sıcaklar yerini sağanak yağmura bıraktı.

Sıcaklardan bunalan İstanbullular sağanak yağmurla serinledi. İstanbul’da sabah saatlerinden itibaren sağanak yağış etkisini göstermeye başladı. Kavurucu sıcaklar nedeniyle günlerdir zor anlar yaşayan İstanbullular sağanak yağışla birlikte serinledi.

Yağmura hazırlıksız yakalanan bazı vatandaşlar ise zor anlar yaşadı. Bazı vatandaşlar başlarına koydukları kartonlarla yağmurdan korunmaya çalıştı. Kısa sürede etkisini artıran yağış nedeniyle bazı vatandaşlar sırılsıklam oldu. Yağış nedeniyle ana arterlerde de trafik yoğunluğu oluştu. Günlerdir sıcaklardan bunaldıklarını belirten vatandaşlar, “Çok iyi oldu. Uzun zamandır yağmıyordu. Hem hava da temizlendi” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin kuzeybatı kesimlerinde görülecek olan yağışların, sabah saatlerinde İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Düzce ile öğle saatlerinde Zonguldak, Düzce ve Sakarya'nın kıyı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı, Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz'de 3 ila 5 derece azalacak, diğer bölgelerde önemli bir değişik olmayacak. Rüzgar ise genellikle kuzey, Akdeniz kıyı kesiminde güney ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara, Kıyı Ege ve yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli olarak esecek.

-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-

İSTANBUL: Parçalı çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. (30)

ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde kuzey ve batı çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (312)

İZMİR: Az bulutlu ve açık. (33)

ADANA: Az bulutlu ve açık. (34)

ANTALYA: Az bulutlu ve açık. (31)

SAMSUN: Parçalı ve az bulutlu. (28)

VAN: Az bulutlu ve açık. (27)

ERZURUM: Az bulutlu ve açık. (28)

DİYARBAKIR: Açık. (37)

-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-

MARMARA: Parçalı yer yer çok bulutlu, doğusu ile Kırklareli, Tekirdağ ve Balıkesir çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah saatlerinde İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Az bulutlu ve açık, kuzey ve iç kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu, sabah saatlerinden itibaren Kütahya çevrelerinin sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği öngörülüyor.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla Göller Yöresi parçalı bulutlu geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey kesimlerinin parçalı bulutlu, öğle saatlerinde Eskişehir, Çankırı, Ankara'nın kuzey ve batı çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Düzce, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu'nun kıyı ilçeleri ile öğle saatlerinde bölge geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacak.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Açık.

METEOROLOJİ KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISINDA BULUNDU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuvvetli yağış uyarısında bulundu. Yurdun kuzeybatı kesimlerinde görülecek olan yağışların, sabah saatlerinde İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Düzce'de; öğle saatlerinde ise Zonguldak, Düzce ve Sakarya'nın kıyı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz'de 3 ila 5 derece azalacağı, diğer bölgelerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın ise, genellikle kuzey, Akdeniz kıyı kesiminde güney ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara, Kıyı Ege ve yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli olarak (30-60 km/s) esmesi bekleniyor.

ANİ SEL UYARISI

Yağışların, sabah saatlerinde İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Düzce ile öğle saatlerinde Zonguldak, Düzce ve Sakarya'nın kıyı kesimlerinde kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (Yerel dolu yağışı, ani sel, yıldırım, kısa süreli fırtına vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler