HABER

İşte İzmir bombacıları

İzmir'in Konak ilçesi Eşrefpaşa semtinde park halindeki otomobile bomba koyarak 16 kişinin yaralanmasına neden olan bombacılar ile onlara yardım ve yataklık yapan 7 kişinin sorgusu devam ediyor.

İşte İzmir bombacıları

Patlamanın ardından soruşturmayı genişleten ekipler, İzmir ve Diyarbakır'da yaptıkları operasyonda bombayı koyan ve patlatan Zeki B., ona yardım ve yataklık yapanlar G.D., R.S., E.D. ile kasaplık yapan T.S., oğulları A.S., C.S. ile M.A.'yı gözaltına almıştı. Soruşturmayı genişleten ekipler, Zeki B. isimli şahsın bomba yüklü otomobili tek başına patlatmadığını, gözcülük yapan ve bombalama talimatını veren kişinin örgüt üyesi olmak suçundan aranan B.S. olduğunu tespit etti. Yapılan operasyonda B.S. Diyarbakır'da gözaltına alındı. B.S.'nin gözaltında bulunan T.S.'nin oğlu, A.S. ile C.S.'nin de ağabeyi olduğu ortaya çıktı.

OTOBÜSLE GİTMİŞLER, YAKALANMAMIŞLAR

Bombacılar Zeki B. ile B.S.'nin Diyarbakır'dan kiraladıkları otomobille patlayıcıyı İzmir'e getirdiği ve T.S.'nin evine bıraktığı öğrenildi. İki bombacının daha sonra otobüsle İstanbul'a giderek, örgüt elemanlarından çalıntı otomobili aldığı ve 3 benzin istasyonuna uğrayarak benzin aldığı belirlendi. Zanlıların İstanbul'dan gelişi sırasında hiçbir trafik kuralını ihlal etmediği, hızlarının 90 kilometreyi geçmediği ve polis ve jandarma ekiplerinin trafik uygulamalarına takılmadığı da ortaya çıktı.

5 KİLO PATLAYICI ÇIKTI
Kadifekale semtinde 3 oğlu ile beraber gözaltına alınan kasap T.S.'nin evinde yapılan aramalarda 5 kilogram patlayıcı ele geçirildi. Polis patlayıcıların hazır olduğunu ve ikinci bir eylemi gerçekleştirme hazırlığı içerisinde bulunduğunu tespit etti.

Gözaltında bulunan 2'si bombacı 9 zanlı polise ifade vermeyerek susma haklarını kullandı. Polis, yaptığı araştırmada zanlılardan A.S.'nin 10 gün önce terörist başı Abdullah Öcalan'a "Sayın" diyerek dilekçe verip kendisi hakkında şuç duyurusunda bulunduğunu ve gözaltına alındıktan sonra savcılık tarafından serbest bırakıldığını ortaya çıkardı. Olayda kullanılan patlayıcının plastik patlayıcı olduğu ve otomobilin bagaj kısmına konulan bombanın patlatıldığını kesinleştiren ekipler, 30 kilogram patlayıcının kullandığını da belirledi. Patlamanın telefon düzeneği ile değil, WALKY-TALKY telsizi ile patlatıldığı olay anında B.S.'nin gözcülük yaptığı ve Zeki B.'nin de telsizi kullanarak servisin geçisi sırasında bombalı aracı havaya uçurduğunu tespit etti. Zanlıların İstanbul Güngören ve Mersin'de yaşanan bombalı eylemlerle ilgisinin olmadığı belirtildi.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler