HABER

İşte o karakol!

İşte o karakol!

Lice'nin Kayacık Köyü Jandarma Karakolu'nun Kalekol'a çevrilmesi için yapılan inşaat çalışması dün yaklaşık 200-250 kişilik bir grup tarafından protesto edildi.

Diyarbakır'ın Lice İlçesine bağlı Kayacık Köyü Jandarma Karakolunun Kalekol'a çevrilmesi için yapılan inşatını protesto edenlerin karakolun tel örgülerini aşıp molotof ve el yapamı patlaycılarla saldırması üzerine çıkan ve 1 kişinin öldüğü olayların ardından bu sabah karakol çevresinde askerler delil ve patlayıcı araması yaptı.

PKK'lılar olayların yaşandığı Kayacık Jandarma Karakolu'na 2008 yılında bomba yüklü araçla saldırı düzenlemiş, çıkan çatışmada 2 asker şehit olmuştu.
[

**](http://haber.mynet.com/licedeki-olay-icin-mufettis-gorevlendirildi-706088-guncel/)

[

](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/iste-o-karakol-licedeki-karakol/12097/1737577/)

[

](http://haber.mynet.com/licede-karakol-insaatinda-olay-1-olu-705939-yasam/)

DİYARBAKIR'DA UZMAN ÇAVUŞ KAÇIRILDI

[

](http://haber.mynet.com/tuncelide-tikkocular-taksici-kacirdi-706107-guncel/)
Lice'nin Kayacık Köyü Jandarma Karakolu'nun Kalekol'a çevrilmesi için yapılan inşaat çalışması dün yaklaşık 200-250 kişilik bir grup tarafından protesto edildi. Karakol önünde basın açıklaması yapan grubun arasında bulunan bazı kişiler, yanlarında getirdikleri molotof, el yapımı patlayıcı, sopa ve taşlarla saldırdı. Tel örgüleri aşan göstericiler işçilerin bulunduğu çadırları molotoflarla ateşe verip yaktı. Diyarbakır Valiliği, grubun içinden bir kişinin silahla ateş açtığını belirtirken, askerlerde grubu dağıtmak için havaya ateş açtı. Yaşanan arbedede kurşun isabet eten 18 yaşındaki Medeni Yıldırım hayatını kaybederken, 2'si ağır 9 kişi yaralandı.

Kayacık Köyü'nde dün yaşanan olayların ardından bu sabah saatlerinde çok sayıda asker karakol çevresindeki arazide delil ve patlayıcı araması yaptığı görüldü. Rütbeli askerlerin yaptığı arazi arama ve tarama faaliyeti sırasında Jandarma Olay Yeri İnceleme ekipleri de bulundu. Bazı askerler, taşlarla yolu kapatılan karakolun girişi ve çevresinde dedektör ile patlayıcı araması yaptığı görülürken, arazideki askerlerin güvenliğinin ise yüksek tepelere çıkan başka askeri timler tarafından sağlandı. Dün olaydan sonra Lice Cumhuriyet Savcısı olay yerinde inceleme yapıp delilleri toplarken, Diyarbakır'dan olay yerine giden Baro ve İHD görevlilerininde bu inceleme sırasında hazır bulunduğu belirtildi.

MEDENİ YILDIRIM BUGÜN TOPRAĞA VERİLECEK

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde karakol yapımını engellemek için yapılan protesto sırasında askerin açtığı ateşle hayatını kaybeden Medeni Yıldırım toprağa veriliyor.

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, Lice'deki olay yerinde savcının tahkikatının sürdüğünü belirterek, adli ve idari soruşturmanın süreceğini ifade etti.

Olayda hayatını kaybeden Medeni Yıldırım'ın cenazesinin bugün Diyarbakır'da defnedileceğini belirten Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, "Ölen vatandaşımız için başsağlığı diliyoruz. Cenazeleri için son görevlerini yapacaklar, takip ediyoruz. Yaralıların da tedavileri sürüyor. Tedavileri süren 4 yaralı var" dedi.

Vali Kıraç, "Sükunet istiyoruz. BDP milletvekilleri ile görüştük. Onlar da cenazeye katılacaklar. Onlar da sükunet çağrısında bulunuyorlar" şeklinde konuştu.

KÖYDE SESSİZLİK HAKİM
Dün yaşanan olaydan sonra Kayacık Köyü'ne sesizlik hakim olurken, köyde kimsenin olayla ilgili konuşmak istemediği görüldü. Kameralara konuşmak istemeyen bazı köylüler, çıkan gerginlikten sonra askerin önce havaya uyarı ateşi açtığını, daha sonra yoğun bir silah sesi geldiğini ve bir çok kişinin yerlere düşerek yaralandığını söylediler. Karakolun eskiden beri köyde olduğunu ve binasının tahrip olması nedeniyle hemen yanında yüksek güvenlikli bir kalekol yapıldığın söyleyen köylüler, yaralılardan bir kadının Kayacık Köyü'nde oturduğunu, protestoya katılanların büyük bölümün başka yerlerden geldiğini söyledi.

KARAKOL DAHA ÖNCE BOMBA YÜKLÜ ARAÇ İLE SALDIRIYA UĞRAMIŞTI
Lice İlçesi'ne bağlı Kayacık Köyü'nde bulunan Jandarma Karakolu'na PKK'lılar 19 Kasım 2008 tarihinde bomba yüklü araçla ile intihar saldırısı düzenlemişti, Aracın hızla karakola geldiğini fark eden nöbetçi askerlerin ateş açmasıyla araç durdurulmuş ve aracı kullanan PKK'lı etkisiz hale getirilmişti. Çıkan çatışmada, Jandarma Çavuş İsmail Uygun ile Jandarma Er Fevzi Güngör şehit olmuş, 3 asker yaralanmıştı. Nizamiyeden içeri girmeye çalışan 3 PKK'lı da öldürülmüştü. Saldırıda nöbetçi askerlerin zamanında fark edip ateş açmasıyla büyük bir facia ucuz atlatılmıştı.

Geri Dön