HABER

Jandarmadan şeffaflaşma atağı

BURSA (İHA) - Bursa Jandarma Alay Komutanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Bursa Barosu ile ortak olarak başlatılan proje çerçevesinde, gözaltına alınan kişiler hakkında günün 24 saati kamuoyunun bilgilendirileceğini açıkladı.

Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Arif Çetin, 17 ilçedeki 70'i aşkın karakolun 156 Harekat Merkezi ile bilgisayar ortamında online olduğunu ve gözaltına alınan kişilerin bilgilerinin derhal merkeze aktarıldığını söyledi. Jandarmanın zaten şeffaf olduğunu, ancak bilgisayar ortamındaki işbirliği ile şeffaflığın baro ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na da aktarılacağını belirten Arif Çetin, "Vatandaşlar günün 24 saatinde gözaltına alınan kişilerle ilgili bilgileri 156 numaralı 'jandarma imdat hattı'ndan öğrenebilirler. Ayrıca yakınları gözaltına alınanlar, ilgili jandarma karakollarından bilgi alabilir ya da bizzat karakollarımıza gelip durumlarını öğrenebilirler" dedi.
Arif Çetin, hedeflerinin gözaltı hürriyetinin en etkin bir şekilde kullanılması olduğuna dikkat çekerek, "Biz gözaltı sürelerine zaten uyuyoruz. Gözaltına alınan kişilerin bilgileri anında Cumhuriyet savcılıklarına ve Jandarma Genel Komutanlığı'na bildiriliyor. Bu proje, zaten insan haklarına sürekli uyan jandarmanın şeffaflığını daha da artıracaktır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön