HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Japon deprem uzmanı Moriwaki "Sizler deprem esnasında dua ediyorsunuz fakat" diyerek uyardı! Bu kez büyük deprem beklemediği ili açıkladı

Japon yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda deprem hakkında açıklamalarda bulundu. Moriwaki, "Sizler deprem esnasında dua ediyorsunuz. Fakat önceden depreme dayanıklı ve düzgün yapılar inşa etmelisiniz." uyarısında bulundu ve Siirt'te büyük bir deprem beklemediğini ifade etti.

Japon deprem uzmanı Moriwaki "Sizler deprem esnasında dua ediyorsunuz fakat" diyerek uyardı! Bu kez büyük deprem beklemediği ili açıkladı

Siirt Üniversitesi'nde “Siirt Uluslararası Yeni Nesil Gençlik Söyleşileri ve Deprem Sempozyumu"na katılan Japon yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, "Hatay depreminden sonra Kuzey ve Güney Anadolu fay hattında deprem olabilir" dedi.

AW214673_01

"SİİRT'TE 7'DEN BÜYÜK DEPREM BEKLEMİYORUM"

Üniversitenin İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Siirt Uluslararası Yeni Nesil Gençlik Söyleşileri ve Deprem Sempozyumu"na konuşan Yoshinori Moriwaki, Siirt’in birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını fakat kentte 7’den büyük bir depremin yaşanmayacağını belirterek bundan sonra da kentte büyük bir deprem beklenmediğini söyledi. Batı Anadolu üzerinde uzun zamandır deprem olmadığına değinen Moriwaki, burada deprem olmayacak anlamına gelmediğini ifade etti.

"NEREDE DEPREM BEKLİYORSUNUZ?"

"Türkiye’de nerede deprem bekliyoruz diye soracak olursanız, Hatay depreminden sonra Kuzey ve Güney Anadolu fay hattında deprem olabilir" diyen Moriwaki, "Siirt hem 1. hem de 2. deprem bölgesi kuşağındadır.

AW214673_04

"DEPREM SIRASINDA DUA EDİYORSUNIZ FAKAT..."

1800'lü yıllarda Siirt’te 6 şiddetinde deprem oldu. 2021 ve 2023 yılında da deprem oldu. Fakat 7 şiddetinde deprem olmadı, olacağını beklemiyoruz. Hatay’da yaşanan depremden sonra fay hattı rahatlamış görünüyor. Sizler deprem esnasında dua ediyorsunuz. Fakat önceden depreme dayanıklı ve düzgün yapılar inşa etmelisiniz. Çünkü dürüst ve düzgün yapılar olsa binalar çökmeyecek. Türkiye’de olan fay hattı Japonya ile aynı. Türkiye’de bizler gibi sağlam ve düzgün yapılar yapması lazım" dedi.

AW214673_05

"SENEDE BİR YAPILMALI"

Deprem eğitimlerine değinen Moriwaki, Japonya’da en az ayda bir kere deprem tatbikatı yapıldığını, Türkiye’de bunun senede bir yapılmasının doğru olmadığını, sürekli tekrarlayıcı olması gerektiğini vurguladı. Siirt kültürünü beğendiğini belirten Moriwaki, "Fıstık ve balı Japonya’ya götürmek istiyorum. Fıstığı çok severim her zaman yerim. Sabah kahvaltıda mutlaka bal yerim. Dün dolma yedim ve çok beğendim. Yumurta kabuğunun içinde ki dolmada çok lezzetliydi" ifadelerinde bulundu.
Program, Moriwaki ile çekilen hatıra fotoğrafları ile sonra erdi.

AW214673_06 (İHA)Bu içerik Ufuk Dağ tarafından yayına alınmıştır

Express


En Çok Aranan Haberler