HABER

"Japonya kendine güveni kaybetti"

KANANASKİS (İHA) - Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi bir zamanlar ekonomisine aşırı güvenen Japonya'nın bugün bütün güvenini kaybettiğini söyledi.

Kanada'nın Kananaskis yerleşim yerinde gerçekleştirilen G8 zirvesinde, ev sahibi Kanada Başbakanı Jean Chretien'in Koizumi'ye ülkesinin durumu kısaca özetleyip görüşmeleri başlatmasını istemesi üzerine, Japon liderin, "Japonya geçmişte kendine aşırı güveniyordu, şimdi ise bütün güvenini kaybetti. Bunların ikisi de iyi değil." dediği bildirildi.

Adının açıklanmasını istemeyen üst seviye bir Japon yetkili, G8 zirvesi görüşmelerinde, Koizumi'nin İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Rusya ve ABD liderlerine, "Japonya'nın kredisi bir Afrika ülkesinden bile aşağı düştü. Fakat ben yapısal reformlara hız verdim ve dünya ekonomisinin önüne geçmeye çalıştım " şeklinde konuştuğunu kaydetti.

Koizumi ekonominin mayıs ayında dibe çöktüğünü söyledi.

"Başbakanın konuşmalarından sonra, bazı liderler sıraya yumrukladılar ve alkışladılar" diyen Japon yetkili, "Başbakanı şu ana kadar gerçekleştirdiği başarı için tebrik ettiler" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön