HABER

Japonya'yı sıcaklar vurdu: 12 ölü

Japonya, yağmur döneminin ardından aşırı sıcakların etkisine girdi.

Sıcak çarpması nedeniyle 12 kişi hayatını kaybetti. Termometrelerin 39 dereceyi gösterdiği ülkede, klima satışları da patladı.

Japon basını, ada ülkesini etkisi altına alan sıcaklar nedeniyle 12 kişinin hayatını kaybettiğini yazdı. Bu kişilerin önemli bir bölümünün, 65 yaş ve üzerinde olduğu kaydedildi. Binlerce kişi de sıcak çarpması ve bitkinlik nedeniyle hastanelere başvurdu. Japonya Meteoroloji Kurumu, ülke genelinde 40'dan fazla noktada sıcakların 35 dereceyi geçtiğini açıkladı. Sıcaklığın zirve yaptığı yerlerden Yamanashi eyaletinde termometreler 39'u gösterdi. Sıcaklığın ülkenin batısı ve güneyinde etkin olduğu kaydedildi. Nem oranının yüksek olması nedeniyle hissedilen sıcaklık daha fazla. Yetkililer, sıcak çarpmasına karşı halka daha fazla sıvı tüketmesi uyarısında bulundu.

Aşırı sıcaklar nedeniyle klima satışlarında patlama yaşandı. Ülkenin önde gelen elektronik marketlerinden Bic Camera adlı şirket, klima satışlarının 2 katına, fan satışlarının da 1.5 katına çıktığını açıkladı. Şirket, ekonomik bir şekilde elektrik tüketen klimalara daha çok ilgi olduğunu belirtti. Süpermarketler zinciri Aeon da serin tutan yatakların satışının yüzde 20 oranında arttığını belirtti.

CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
bende diyorum japonlar neden diyarbakıra urfaya yazın gelmiyorlar demek adamlara dayanıksız sıcaklara,45-50 den aşağı düşmezki
Doganin kanunu birini öldürürse öbürüne can varir
Geri Dön