HABER

Kadir Topbaş, Beyrut'ta

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile görüştü.

BEYRUT (İHA) - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile görüştü.

Lübnan Uluslararası Yerinden Yönetimde İşbirliği Forumu'na katılmak üzere Beyrut'ta bulunan İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın Başbakan Necip Mikati ile görüşmesine, Mahalli İdarelerden Sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ve ilçe belediye başkanları da eşlik etti.

Görüşmede Başkan Topbaş, Mikati'ye İstanbul'la ilgili geniş bir bilgiler verdi. Topbaş, yerel yönetim, Büyükşehir meclisi, yapısı, bütçe ve yatırımlar ve Beyrut-İstanbul ilişkileri hakkında da açıklamalarda bulunurken, Lübnan Başbakanı Mikati ise, Türkiye ile Lübnan arasında bu yıl dış ticaretin ilk kez 1 milyarı aştığını ifade ederek, bunun önemli olduğunu söyledi.

Lübnan temaslarını tamamlayan Topbaş düzenlediği basın toplantısında "Kardeş şehir Beyrut'la ilişkileri geliştirme açısında dün ve bugünde burada bulunmaktayım. Ve özelikle Lübnan halkının milli gününü kutluyorum. İki kent arasındaki ilişkileri gelişimi adına iki günden beridir yaptığımız toplantılar ve görüşmeler çok olumlu geçti. Gelişen dünya şartlarında imkanlarımızı birleştirmek bilgi ve deneyimini paylaşmak adına bir yıl önce imzaladığımız kardeşlik protokolü çerçevesinde çalışmalarımıza başladık.

Şuna inanıyorum ki Beyrut halkı, İstanbul'u çok sevmekte ve Türkiye'ye karşı ayrı bir sempatisi var. Aynı şekilde İstanbul halkıda Beyrut ve Lübnan'a karşı bir ilgi duymakta" açıklamasında bulundu.

Öte yandan, Ekonomi ve Ticaret Bakanı Nicholas Nahas ile de bakanlıkta görüşen Topbaş, görüşmede İstanbul'da bir ticaret ofisi kurulması ve eğitim alanında işbirliği yapılmasında mutabık kalındığı ifade etti.

Geri Dön