HABER

Kalp sağlığını korumanın basit yöntemleri

ABD'nin önde gelen sağlık kuruluşlarından Mayo Clinic'in internet sitesinde ''Kalp Hastalıklarını Önlemenin Beş Stratejisi'' adıyla yayımlanan makaleden ilginç görüşler.

İZMİR (A.A) - Dünyada ve ülkemizdeki ölümlerin nedeni olarak ilk sırada bulunan kalp hastalıklarını, alınacak basit önlemlerle engellemenin mümkün olduğu, böylece ameliyata ya da ilaçlı tedaviye gerek kalmadan da sağlıklı kalınabileceği bildirildi.

ABD'nin önde gelen sağlık kuruluşlarından Mayo Clinic'in internet sitesinde ''Kalp Hastalıklarını Önlemenin Beş Stratejisi'' adıyla yayımlanan makaleden derlenen bilgiye göre, bu beş ''basit'' strateji sigara, egzersiz, beslenme, kilo ve sağlık taraması şeklinde gösterildi.

Sigara veya tütünün kalp hastalığı için en önemli risk faktörlerinden biri olduğu, sigaradaki kimyasalların, arterlerin daralmasına yol açtığı ve bunun da kalp krizine neden olduğu bildirildi.

Kalp sağlığı açısından ne kadar sigara içildiği ya da daha düşük katran ve nikotinli sigara içilmesinin öneminin olmadığı vurgulanan makalede, sigara dumanının damarları, kalp hızı ve kan basıncını, dumanındaki karbon monoksitin kandaki oksijeni olumsuz etkilediği ifade edildi.

Özellikle de doğum kontrol ilaçlarını kullanan kadınlar için sigaranın çok daha büyük riskler yarattığı, 35 yaş sonrasında bu riskin daha da büyüdüğü kaydedildi.

Sigarayı bırakmanın ise kalp hastalığı riskini sadece bir yıl içinde ciddi anlamda düşürdüğü belirtildi.

İkinci strateji olarak haftada 3-4 gün 30 ile 60 dakika arasında, hatta zorlananlar için 10'ar dakikalık birkaç seans şeklinde orta şiddetli fiziksel aktivite gösterildi.

Sağlıklı beslenmenin kalp sağlığı için vazgeçilmez unsur olduğu ifade edilen makalede, yağ, kolesterol ve tuza dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.

Kalbin korunması için özellikle meyve, sebze, tam tahıllar ve düşük yağlı süt ürünlerinin tercih edilmesi önerilirken, Omega-3 yağ asitlerinin düzensiz kalp atışları ve düşük kan basıncına karşı koruduğu ve kalp krizi riskini azalttığı, somon ve uskumru gibi bazı balıkların yanı sıra keten tohumu, ceviz ve soyanın da Omega-3 kaynağı olduğu bildirildi.

Sağlıklı bir kilonun korunması gerekliliğine işaret edilen makalede, vücut kitle indeksinin ve bel çevresi ölçümünün burada iyi bir kriter verdiği, sadece yüzde 10 oranında kilo azaltmanın kan basıncını, kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı olduğu ve diyabet riskini azalttığı kaydedildi.

Son olarak düzenli sağlık taramalarından geçmenin önemi vurgulandı. Özellikle, tansiyon ve kolesterolün sık sık kontrol edilmesi, diyabet taraması yapılması önerildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön