Kanserin kaynağını belirleyen test

Washington - Başlangıç yerleri bilinmeyen kanser türlerinin kaynağını belirlemeye yarayan yeni bir test geliştirildiği bildirildi.

İsrail'deki Rosetta Genomics şirketi, geliştirdiği testi mikroRNA'ları bilinmeyen bir kaynaktan vücuda yayılan tümörleri belirlemek için kullandı.

Birçok kanser türü önce bir organda başlayarak diğer organlara yayılırken, bazı kanserlerde görülen tümörlerin diğer organlara sıçramadan önce hangi organda ortaya çıktığı belirlenemiyor.

Bu tür kanserlerin ABD'de görülen kanserlerin yüzde 2 ila 5'ini oluşturduğu sanılıyor. Hastalığın kaynağının belirlenmesi, tedavisi açısından kilit öneme sahip bulunuyor.

Rosetta Genomics şirketinden Nitzan Rosenfeld ve arkadaşları, "Nature Biotechnology" dergisindeki makalelerinde, geliştirdikleri testte mikroRNA'ları tümörün vücutta nerede başladığını belirlemek için "biyo işaretleyici" olarak kullandıklarını belirttiler.

Bilim adamları, 22 farklı tümor ve metastastan 400 örneği inceledikten sonra, geliştirdikleri testle bu vakaların üçte ikisinde kanserin kaynağını belirlemeyi başardı.

Testin henüz geliştirilme aşamasında olduğu, yıl sonuna kadar tamamlanması halinde ABD'deki Gıda ve İlaç İdaresinin onayına başvurulacağı belirtildi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler