HABER

Karadeniz hamsisi bekleniyor

Trabzon - Doğu Karadeniz Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Ahmet Mutlu, palamut avının Ramazan Bayramı ile birlikte yoğunlaştığını söyledi.

Palamutun Ramazan Bayramı ile birlikte bollaştığını ifade eden Mutlu, "Bayramdan önce avdan eli boş dönen balıkçılar, palamutun bollaşması üzerine
bayramı avlanarak geçirdi" dedi.

Denize açılan balıkçı teknelerinin günde 50 ila 300 kasa balık avlayabildiğini ifade eden Mutlu, "Balık bol olunca fiyatı da düşük oluyor. Palamutun bollaşmasıyla birlikte balıkçı tezgahlarında tanesinin fiyatı 80 YKr'ye kadar düştü" diye konuştu.

Mutlu, Karadeniz'de hamsi avının henüz başlamadığını kaydederek, "Hamsi avı hava koşullarına bağlıdır. Bugünlerde havalar soğumaya başladı. Hava sıcaklıklarının ortalama 5 derece daha düşeceği söyleniyor. Havaların soğumaya devam etmesi halinde 5-10 gün içinde Karadeniz'de hamsi avı başlar" dedi.

Geçen sezon hamsi avının az olduğunu anımsatan Mutlu, "Palamut bol olunca hamsi avının az olduğu yönünde inanış var. Bu kesinlikle doğru değil. Denizde
balıklar diğerini yer ancak palamutun hamsilerin tamamını yemesi ve bu nedenle hamsi avının olmaması mümkün değil"diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön