HABER

"Karardan hoşnut değil"

ANKARA (İHA) - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Dışişleri Baş Danışmanı ve Özel Kalem Müdürü Tacan İldem, Cumhurbaşkanı Sezer'in Türkiye'nin beklentilerinin gerisinde kalması nedeniyle Kopenhag zirvesinde çıkan karardan hoşnut olmadığını söyledi.

İldem, Cumhurbaşkanı Sezer'in, Kopenhag zirvesi sonuçlarına ilişkin görüşlerini kamuoyuna açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, zirvede alınan kararın Fransa ve Almanya'nın tutumları ekseninde oluştuğunu belirterek, "Avrupalı ortaklarımız Türkiye'nin süratine psikolojik olarak, zihinsel açıdan ayak uyduramamışlardır" dedi. İldem, Türkiye'nin çağdaşlaşma ve Avrupa yöneliminden sapması için bir engel bulunmadığını belirterek, demokratikleşme yolunda adımların atılmaya devam edileceğini ifade etti.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB üyeliğine alınması kararının da çifte standart olduğunu kaydeden İldem, Kıbrıs'ta çözüm ile Türkiye'nin AB üyeliği arasında bir bağ kurulmasının Güney Kıbrıs'ın birliğiyle çelişki oluşturduğunu, bunun hakça bir davranış olmadığın ifade etti. İldem, "Bu karar uluslararası hukuka aykırı bir karardır" dedi. Cumhurbaşkanı Sezer'ın zirveye katılmamasını da değerlendiren İldem, "Cumhurbaşkanımız bir protesto amacıyla bunu yapmamıştır" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön