HABER

Karbonat: Faydaları nelerdir?

Karbonat, tuzlu ve asidik bir tadı olan iki birim sodyum ve üç birim karbonun birleşmesi sonucu oluşan beyaz bir tozdur.

Karbonat: Faydaları nelerdir?

Kolay bulunabilen, ekonomik ve birçok faydası bulunan bu maddenin en önemli özelliği suda kolaylıkla çözülebilmesidir. Günlük yaşamda birçok alanda kullanılır. Endüstri alanında, cilt bakımlarında, etkili bir temizleyici madde olması sebebiyle temizlik ürünlerinde ve daha birçok alanda sıklıkla kullanılan bir mineral grubudur. Sodyum bakımından oldukça zengin olması kozmetik ve kişisel bakım alanındaki kullanımını da artırmıştır. Ancak doğal bir madde olmadığından dolayı faydaları ile birlikte zararları da mevcuttur. Bu nedenle kullanılacak olan alan ve miktarı iyi araştırılıp bilinçli kullanılması önemlidir.

Karbonatın Faydaları

1. Cildi onarır

acne-1606765_640

Karbonatın cilde faydaları, cilt bakımında doğal yollarla istenilen sonuca ulaşılmasına olanak sağlar. Cildin asit değerini normal hale getirir ve suyla karıştırılıp cilde uygulandığında ölü deriden kurtulmaya yardımcı olur. Doğru kullanımda oldukça faydalı bir maddedir. Siyah noktalara uygulanan macun kıvamındaki karışımı doğal peeling olarak ciltteki fazla yağı dengelerken kirlerden de arındırır. Yoğurtla birlikte hazırlanan maske cilt lekelerine ve güneş yanıklarına da iyi gelir.

Yoğurt karbonat maskesi ile cilde olan faydalarından yararlanabilirsiniz. Bir yemek kaşığı yoğurda bir çay kaşığı karbonik maddeyi ve bir çay kaşığı mısır unu eklenerek hazırlanan karışım kuru ve temiz cilde maske fırçası ile ince bir tabaka halinde uygulanır. Beş dakika beklettikten sonra parmak uçları ıslatılarak peeling soyar gibi soyun ve ılık su ile durulayın.

2. Doğal diş macunudur

blonde-2094172_640

Karbonat ile diş beyazlatma yapılabilir. Ayrıca çürüğü önler, nefesi ferahlatır ve tartar oluşumunu azaltır. Sağlıklı ve beyaz dişler için düzenli olarak bir iki tane ezilmiş çilekle karıştırılarak kullanılabilir. Karışım dişlere uygulanır ve 6-7 dakika sonra bu karışımla birlikte dişler fırçalanıp sonrasında temizlenir. Dişleri beyazlatmak için diş macunu ya da doğrudan saf halde de tercih edilebilir. Düzenli kullanımda iyi sonuçlar alınabilir. Ancak fazla kullanımda diş minelerine zarar verir. Bu nedenle haftada bir veya iki kereden fazla kullanımı uygun değildir.

3. Böcek ısırıkları ve kaşıntılarını önler

arı

Böcek ve haşerelere karşı koruyucu olarak kimyasalların kullanıldığı ilaçların yerine doğal bir yöntem olarak kullanılabilir. Özellikle yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan sinek ısırıkları için, 3 yemek kaşığı karbonat ile 1 yemek kaşığı su karıştırılarak, krem kıvamında elde edilen karışım, kızaran ya da kaşınan yerin üzerine uygulanır. Ayrıca bir miktar pudra şekeri ile karıştırılarak böceklerin olduğu yere bırakıldığında da etkili bir çözüm olur.

4. Sindirimi kolaylaştıran etkisi vardır

ibs-5308379_640

Karbonatın mideye faydaları, mide için kullanılan ilaçların çoğunda kullanılması ile kanıtlanır. Sindirimi kolaylaştırarak mide suyunun fazlalığını atmaya yardımcı olduğu için mide ağrılarına iyi gelir. Bir bardak suya karıştırarak içilen karbonatlı su, mide asidini nötralize ettiği için ülser ağrılarını hafifletir. Aynı zamanda mide ekşimesini engelleyen özelliği vardır.

5. Doğal ve etkili temizlik maddesidir

mutfak temizliği

Antibakteriyel özelliği sayesinde oldukça etkili bir temizlik maddesidir. Limonla birleştirildiğinde mutfak, banyo ve zeminlerin temizliğinde fazla efor harcamadan etkili bir sonuç elde edilir. Zorlu lekelerin hızla çıkarılmasına halı, koltuk ve kıyafetlerin temizlenmesine yardımcı olur. Tıkalı lavaboların kimyasallar kullanılarak açılması havaya karışan buhar sebebiyle sağlığa zarar verir. Bir miktar sirke ile birlikte lavaboya döküldüğünde tıkanıklığı kolayca açar.

Sağlıksız kimyasal açıcılar yerine tercih edilebilir. Kullanılabilecek bir diğer alan da solmuş gümüşler ve paslanan eşyalardır. Bu tür deforme olan eşyalarınızı bu madde ile ovalarsanız ışıl ışıl parlayacaktır. Giysilerin arasına bir miktar koyulduğunda ise küf ve rutubeti engeller. Naftalin yerine kullanılabilir naftalin gibi ağır bir kokusu da yoktur.

6. Saçları arındırır

woman-586185_1280

Saç bakımı için oldukça güvenilir, ucuz ve sağlıklı bir yöntemdir. İşlem görmüş saçların kimyasal kalıntılardan arındırmak için oldukça etkilidir. Saç diplerine serpiştirilince saçın temizliğine ve güzel görünmesine katkı sağlar. Kullanılan şampuanın içerisine yarım avuç eklendiğinde saçlar daha yumuşak olur ve nem dengesini korur.

7. Zayıflamaya yardımcı olur

appetite-1239056_1280

Karbonat zayıflatır mı? Vücudun asit oranını dengeler ve vücudu toksinlerden arındırır. Bu nedenle kilo vermek için oldukça etkili bir maddedir. Genellikle sabahları ortalama iki litrelik ılık suya bir tatlı kaşığı kadar karıştırılarak tüketilen bir diyet şeklidir. İştah kapatıcı ve tokluk hissi sağlaması diyet için yardımcı etkenlerdir. Suyun pH değerini artıran bu karışım suyu alkali hale getirir ve vücuttaki artık maddeleri atabilmeyi sağlar. İnsan vücudun pH değeri 7.35'tir. Bu değer düştüğü zaman halsizlik ve bazı hastalıklar ortaya çıkar.

Dengeyi koruyarak hızla kilo kaybına yardımcı olur. Ancak yapılan araştırmalar ışığında uzmanlar bunun sağlıklı bir yöntem olmadığını belirttiler. Vücuttaki potasyum değerini düşürür ve halsizlik, uyuşma, kramp gibi sorunlara yol açabilir. Fazla tüketildiğinde midede yanma, ağrı ve kramplara neden olabilir. Bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkileşime girer ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu neden göz önünde bulundurulmalı ve uzman tavsiyesi almadan kullanılmamalıdır.

Karbonatın Zararları

  • Genellikle hamur işlerinde sıklıkla kullanılan karbonatın vücuttaki potasyum miktarını düşürdüğü gözlemlenmiştir. Özellikle vücudunda potasyum miktarı düşük olan kişilerin potasyum miktarını daha da düşüreceği için halsizlik, uyuşma, sersemleme gibi sorunlara neden olur.
  • Bazı kişilerde nadir de olsa alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bunun sonucunda nefes almada zorluk, göğüs sıkışması, kaşıntı, kurdeşen gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle tıbbi destek alınmalıdır.
  • Bazı içeceklerle tepkimeye girer ve olumsuz sonuçlara yol açar. Alkol ve greyfurt suyu ile birlikte tüketildiğinde fazla karbonatın zararları ortaya çıkar. Çünkü greyfurt asit içerir ve bu madde de asidi nötralize eder. Bu nedenle içeceklerin faydalarını azaltır.
  • Anti-asit olan bir madde olarak mide ve bağırsak üzerinde gaz oluşumuna neden olur.
  • Uzun süre kullanıldığı takdirde vücudun alkali dengesi bozulur ve sağlık sorunlarına yol açabilir.
  • Tansiyon hastaları için de olumsuz etkiler doğurabilir. Tansiyonu düşebilir ya da yükseltebilir. Bu nedenle tansiyon hastalarının doktoruna danışmadan kullanması doğru değildir.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön