HABER

Karzai kararlı

WASHİNGTON (İHA) - Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, merkezi hükümete karşı koyan ve bölgesel savaş ağalarının liderliğinde bulunan silahlı grupları ortadan kaldıramaması halinde istifa edeceğini açıkladı.

ABD'nin ünlü Newsweek dergisine açıklama yapan Karzai, "Ayrı silahlı gruplar olamaz. Bu çok çok kesin. Eğer bu konuda başarısız olursam istifa ederim. Afgan tarihine kötü bir isimle girmek istemiyorum" dedi.

Geleneksel aşiret meclisi Loya Jirga tarafından 13 Haziran'da devlet başkanı seçilen Karzai, Afganistan'ın çeşitli bölgelerindeki silahlı milislerin ülkenin düzenli ordusuna katılmaları gerektiğini, aksi takdirde bunların hain ve isyancı olarak telakki edileceklerini ifade etti. Ülkenin milis liderleri tarafından değil kanunlarla yönetilmesi gertektiğini de kaydeden Afgan lider, İran'la iyi ilişkiler kurmak istediklerini ve ABD'yle İran arasında gergin olan münasebetlerin düzelmesinden yana olduklarını ifade etti. Karzai, "İran ve Amerika'nın ikisi de Afganistan'ın dostudur. Her ikisi de Loya Jirga'nın desteklenmesinde mühim rol oynadılar" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler