HABER

KESK'ten 2002 yılı değerlendirmesi

İSTANBUL (İHA) - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Sami Evren, "2002 yılı, Türk halkı ve işçisi açısından yoksulluk ve sefaletin hat safhaya ulaştığı bir yıl oldu" dedi.

KESK'in Unkapanı'ndaki merkez binasında basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Sami Evren, 2002 yılının değerlendirmesini yaptı. "2002 yılı, Türk halkı ve işçisi açısından yoksulluk ve sefaletin hat safhaya ulaştığı bir yıl oldu" diyen Evren, IMF politikalarının ve sermayeyi esas alan ekonomik tercihlerin, halkın öfkesine yol açtığını söyledi. Sami Evren, Türkiye'nin, bir işsizlik deryası olduğunu belirterek, "AK Partili bakanlar tarafından dile getirilen kamuda istihdam fazlalığı, gerçeği yansıtmamaktadır. Kamudaki kadroların yüzde 23'ü boştur. OECD ülkeleri içinde kamu çalışanlarının nüfus oranının en düşük olduğu ülke Türkiye'dir. Her 100 kişiye Fransa'da 8.2, Macaristan'da 7.8, ABD'de 7.5 kamu çalışanı düşerken, Türkiye'de her 100 kişiye 3.9 kamu çalışanı düşüyor" dedi.

KESK Genel Başkanı Sami Evren, zorunlu tasarrufların, nemaları ile birlikte bir defada ve nakden ödenmesi gerektiğini söyledi. Açıklanan planın, aslında ödememe planı olduğunu ifade eden Sami Evren, "Bu çok büyük bir soygundur. Buna izin vermeyeceğiz. Ocak ayı, hükümetin sahte ücret zamları ve nemalarla ilgili tutumunu teşhir etmeye yönelik eylemler ayı olacaktır. Bu kapsamda 7 Ocak'ta, AK Parti hükümetinin tavrını protesto etmek için Danışma Meclisi üyeleri ile birlikte AK Parti Genel Merkezi'ne, illerde ise AK Parti il başkanlıklarına siyah çelenk koyacağız. Aynı gün kitlesel olarak, nemaların ödenmesi için dilekçelerimizi Hazine Müsteşarlığı'na vereceğiz. Ayrıca, Emek Platformu ile birlikte yüzyılın soygunu olan nemalara karşı daha geniş etkinlikler düzenleyeceğiz" şeklinde konuştu.

Hükümetin hazırladığı Personel Rejimi Yasa Tasarısı'nı da eleştiren Sami Evren, bu yasa tasarısının iş güvencesini ortadan kaldırdığını, sözleşmeli personel çalıştırma ve re'sen emekliliği gündeme getirdiğine işaret ederek, tasarıyı kabul etmeyeceklerini bildirdi. Evren, memur maaş zamlarını da eleştirerek, "Hükümet yetkililerinin söylediği gibi değil, zam oranı gerçekte yüzde 5'tir. Bu zam, kamu çalışanlarını tatmin etmemiştir. Bu tür etik olmayan açıklamalarla hükümet edemezler" açıklamasında bulundu.

Bazı kamu çalışanlarına KESK eylemleri nedeniyle hapis cezaları verildiğine de değinen Evren, "15 Ocak'ta, ceza ve sürgünlere karşı mahkemelere toplu başvurular yapacağız. Başvuruda 'bu suçu biz de işledik' diyeceğiz" diyerek açıklamasını bitirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön