HABER

KESK'ten hükümete eleştiri

DİYARBAKIR (İHA) - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Sami Evren, 58. hükümetin kamu çalışanlarının geleceğine ve ücretlerine yönelik tek başına açıklama yapma yetkisinin bulunmadığını ileri sürdü.

KESK'in 8. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılmak üzere Diyarbakır'a gelen KESK Genel Başkanı Evren, hükümeti ağır bir dille eleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda saat 14:30'da düzenlenen basın toplantısında sendika üyelerine seslenen Evren, 20 Aralık Cuma günü Başbakanlık'ın önünde eylem yapmaya hazırlandıklarını belirterek, "Türkiye'de demokratik geleneklere uygun siyasi partiler yasası ve seçim yasası olmadığı için oluşan meclis ve onun içerisinden çıkan hükümette de, demokratik gelenekleri algılayabilme ve sürdürebilme olanağı bulunmamaktadır. Biz KESK yöneticileri ve üyelerinin 12 yıllık bir mücadelesi var. Biz bu mücadele sonucunda 57. Hükümet ile toplu görüşmeler yaptık. 58. Hükümet, kamu çalışanları ile ilgili bir karar alırken, bizlerinde görüşüne yer vermeliydi. Hükümetin tek yanlı açıklamaları meşru değildir. Başbakanlığın önündeki tel örgülerinin kalktığını ve o yolun vatandaşa açıldığını biliyoruz. Açıklanacak zam ne olursa olsun KESK, cuma günü o tel örgülerinin açıldığı Başbakanlık'ın önünde olacak. Acil Eylem Planı'na, hükümet programına ve IMF ile girdikleri diyaloglara baktığınız zaman, açıklayacakları zammın kamu çalışanlarını tatmin etmeyeceği çok açıktır. Verilecek zammı asla kabul etmeyeceğiz. Bunun nedeni de kamuoyunu yanılttıkları ve diyaloktan yana olmadıkları içindir. 57. Hükümet'in gidişi nasıl Başbakanlık'a atılan yazar kasanın fırlatılışıyla olduysa, 58. Hükümet'in gidişi de böyle bir kıvılcımla başlayacaktır" dedi.

KESK Genel Başkanı Evren, memur ve işçilerden zorla kesilen fonların 12 katrilyon lira olduğunu hatırlatarak, "Bu paranın nereye gittiğini, çok net bir şekilde devlet bize açıklamak zorundadır. Bu paraların hangi bankada olduğu basına ve kamuoyuna açıklanmalıdır. Bizler çok iyi biliyoruz ki; bu para bankada değil. Bu para kullanıldı. Kim kullandı? Bu parayla nerelere peşkeş çektiniz ve bu para neden ödenemiyor? Bu fon oluşturulurken, fonlardan başkaları faydalanacak ve başka işlerde kullanılacak diye herhangi bir hukuksal yer tarif edilmedi. Bu nedenle bu paraların akibeti mutlaka açıklanmalıdır. Biz, KESK olarak Başbakan Abdullah Gül'den bunun hesabını soracağız" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön