HABER

Kıbrıslı Türkler'e uygulanan izalasyon kaldırılmalı

NEWYORK(ANKA) - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların kaldırılmasını talep etti.

Genel Sekreter Ban Ki-moon, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine sunduğu raporda Kıbrıs'ta görev yapan Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün görev süresinin 6 ay daha uzatılmasını önerdi. Ban Ki-moon raporunda ayrıca, önümüzdeki yılın kapsamlı bir uzlaşı yılı olabileceğini ifade etti. Genel sekreter, iki tarafa da çağrıda bulunarak sorumluluğu birbirlerine yüklemekten kaçınmalarını, esneklik ve siyasi cesaret göstermelerini istedi. Ban Ki-moon ayrıca, 8 Temmuz mutabakatının ve iki toplum liderinin sunduğu güven artırıcı önlemlerin uygulanmasını da istedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, eski BM Genel Sekreteri Yardımcısı İbrahim Gambari'nin de katılımıyla, 8 Temmuz 2006'da Lefkoşa'daki ara bölgede imzalanan mutabakat, iki toplum arasında günlük konuların ele alınması amacıyla teknik komiteler ve çalışma grupları oluşturulmasını öngörüyordu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön