HABER

Kiler bombacılarına müebbet cezası

Bahçelievler'deki markette 20 kişinin yaralandığı bombalı saldırıya ilişkin 5 kişinin yargılandığı dava karara bağlandı.

Kiler bombacılarına müebbet cezası

Tutuklu sanıklardan Mülkiye Doğan ve firari sanık Cafer Biçakçi ağır müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti daha sonra iki sanığın cezasını müebbet hapis cezasına indirdi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanıklardan Hatice Bozkurt ile Mülkiye Doğan hazır bulundu. Duruşmada söz alan Mülkiye Doğan, hiçbir zaman bir örgüte üye olmadığını ifade ederek, 2000 yılında Kuzey Irak'a dağda bulunan ablasının yaşayıp yaşamadığını öğrenmek için gittiğini söyledi. Kuzey Irak'taki kampta bir hafta kaldığını belirten Doğan, "Eğer örgüt üyesi olsaydım yıllarca kaldığım İstanbul'da herhangi bir eyleme karışmış olurdum ve poliste kaydım olurdu" dedi.

Söz alan tutuklu sanıklardan Hatice Bozkurt ise, "Ben örgüt üyeliğini reddetmiyorum. Ancak örgütün üst düzey yöneticilerinden değilim. 3 yıl örgütte kalarak, 30-35 yıllık örgüte yönetici olmam söz konusu değildir" diye konuştu.

Verdiği aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti sanıklardan Mülkiye Doğan ve Cafer Bıçakçı'nın patlamayı gerçekleştirmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme daha sonra sanıkların cezasını müebbet hapis cezasına indirdi. Mahkemeye heyeti ayrıca Mülkiye Doğan'ı "sahte kimlik kullanmak", "patlayıcı madde bulundurmak" ve "çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açmak" suçundan 59 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı. Cafer Biçakçi ise benzer suçlardan 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme heyeti Hatice Bozkurt, Azad Sevinç ve Yavuz Kardaş'ı ise "bölücü terör örgütü PKK üyeliği", "ruhsatsız silah bulundurmak" ve "evrakta sahtecilik" suçlarından 7 yıl 1 ay hapis ile 15 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme tutuklu sanıklardan Hatice Bozkurt ve Mülkiye Doğan'ın tutukluluk hallerinin devamına karar verirken, firari sanık Cafer Biçakçi hakkında ise yakalama kararı çıkardı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler