Kılıçdaroğlu Irak'a gidiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak hükümetinin özel daveti üzerine Ramazan Bayramı'ndan sonraki günlerde Irak'a gidecek.

Ziyaretin tarihi ve programının henüz netleşmediği ifade edilirken, CHP Liderinin Ağustos ayı içinde Irak'ta gitmesi, Erbil kentini de ziyaret etmesi bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak hükümetinin özel daveti üzerine Ramazan Bayramı'ndan sonraki günlerde Irak'a gidecek. Ziyaretin tarihi ve programının henüz netleşmediği ifade edilirken, CHP Liderinin Ağustos ayı içinde Irak'ta gitmesi, Erbil kentini de ziyaret etmesi bekleniyor.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Genel Merkezde toplandı. CHP Sözcüsü Haluk Koç'un şehir dışında olması nedeniyle MYK'nın gündemine ilişkin CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin basına açıklamalarda bulundu.

Ergenekon Davası kararlarıyla ilgili değerlendirme yapan Tekin, "Keşke hukuk işlese de siyasetin hukuk alanına müdahale etme imkanı olmasa. Bir yerde siyaset hukuk alanına müdahale etmiş durumuna gelmişse orada hukuk askıya alınmış demektir" diye konuştu.

"HUKUK İTİBAR KAYBETTİ"

Tekin, Kılıçdaroğlu'nun bu kararların meşru olmadığı yönündeki açıklamalarına ilişkin AK Parti yetkililerinden gelen eleştirilere de tepki gösterdi. Başbakan Erdoğan'ın "Ben bu davanın savcısıyım" sözlerini anımsatan Tekin, "Orada ne kadar haklı kararlar olursa olsun, tartışmalı kararlar olur. Süreç adil işlemediği sürece hükmün adil olması mümkün değildir. Keşke bütün bu süreç sağlıklı işleseydi, yurttaşların da hukuka itibarı olurdu. Ne yazık ki Türkiye'de her alanda olduğu gibi burada da hukuk ciddi bir şekilde itibar kaybetmiştir" dedi.

IRAK ZİYARETİ

Hükümetin Ortadoğu'da izlediği dış politikayı eleştiren Tekin, iktidar yetkilerinin bundan üç ay öncesine kadar "Biz küresel oyuncuyuz. Muhalefet bu işten anlamaz" dediğini,ancak şimdi bu küresel oyuncuların Türkiye'yi "küresel oyuncak" haline getirdiklerini ifade etti. Tekin,"Biz düşüncelerimizi çok net bir şekilde ifade etmemize rağmen ne yazık ki iktidar özellikle Ortadoğu coğrafyasındaki bu yanlış politikalardan vazgeçmemeye ısrarla, dirençle devam etmeye başladılar. Şu anda gelmiş olduğumuz noktada ne yazık ki AKP'nin Ortadoğu coğrafyasında bir tek dostu kalmadı" dedi.

Kılıçdaroğlu'na Ortadoğu ülkelerinden çeşitli davetler geldiğini belirten Tekin, ilk ziyaretin Mısır'a planlandığını ancak Mısır'da yaşanan sorunlar nedeniyle bu ziyaretin gerçekleşemediğini kaydetti. Tekin, "Mısır'da da bir an önce millet iradesinin hakim olabileceği bir süreç başlarsa Sayın Genel Başkanımız Mısır ziyaretini de inşallah yerine getirecek" diye konuştu.

Tekin, Kılıçdaroğlu'nun Ramazan Bayramı'nın ardından, yakın bir süre içinde Irak hükümetinin özel daveti üzerine, bu ülkeye bir ziyaret gerçekleştireceğini belirtti. Irak ziyareti kapsamında Erbil'e gidilmesinin de planlandığını ifade eden Tekin, daha sonra Tunus ve İran'ın da seyahat planlanan ülkeler arasında yer aldığını ifade etti.

"İSTİHBARAT ALMANIZA GEREK HER YERDE EYLEM OLACAK"

Türkiye'nin her gün farklı bir yasakla karşı karşıya geldiği bir dönem yaşadığını ifade eden Tekin, "Kısacası sıkıyönetimli bir döneme girdik" diye konuştu. Ergenekon Davasının karar duruşmasına getirilen izleyici yasağına tepki gösteren Tekin, alınan istihbarat dahilinde önlem almak yerine yasak getirilmesinin tercih edildiğini belirtti. Tekin, istihbarat bilgilerinin dünyanın her yerinde devletin güvenlik birimlerine verildiğini ifade ederek, "Bu tür istihbarat bilgileri güvenlik birimlerinden önce iktidarın yöneticilerine verirseniz, güvenliği de zaafa uğratmış olursunuz" diye konuştu.

Hükümetin, vatandaşların farkında olmadan her alanda yasaklar getirdiğini belirten Tekin, bu yasakların önümüzdeki günlerde daha da artacağını iddia etti. Açık alanlarda toplanmanın da yasaklandığını ifade eden Tekin, "Sizin istihbarat birimlerinden bilgi almanıza gerek yok, bu ülkede özgürlük mücadelesi için, hak arama için her yerde eylem olacak kardeşim. Bunu bilesiniz, kafanıza yazın" diye konuştu.Tekin, iktidarın maçlardaki protestolardan dahi korktuğunu, bu nedenle de kombine biletlerin bir başkasına devrini de yasakladığını belirtti.

Hükümetin, Kenan Evren'in bile aklına gelmeyecek uygulamaları aşama aşama hayata geçirdiği dile getiren Tekin iktidara, "Benim de iktidara özel ricam, uzun yıllardır denenmemiş, sizin de denemekten korktuğunuz demokrasi ve özgürlüğü deneyelim. Siz de rahat edin biz de rahat edelim" diye seslendi.

"KILIÇDAROĞLU'NUN BARIŞÇIL TAVRI"

Kılıçdaroğlu'nun Irak ziyaretinin ayrıntılarının sorulması üzerine ise Tekin, programın daha sonra kamuoyuyla paylaşılacağını belirterek şunları kaydetti:

"Türkiye'nin özellikle son dönemlerde Ortadoğu'da yaşamış olduğu sıkıntıları Sayın Genel Başkanımız inşallah kendi imkanlarıyla, olanaklarıyla bu tamiratı, tadilatı gerçekleştirecektir. Bu sadece Irak için değil, Ortadoğu'da hemen hemen bütün ülkelerle ne yazık ki bu iktidar bizi karşı karşıya getirdi. Sayın Kılıçdaroğlu'nun barışçıl tavrıyla bu sorunları en kısa süre içerisinde aşacağız" dedi.

"Büyükşehir belediye başkanı adaylarınız belirlendi mi? İstanbul için siz aday olacak mısınız?" yönündeki bir soru üzerine de Tekin, esprili bir şekilde "Olmaz mı?" yanıtını verdi.

Kimin aday olacağından ziyade "şeffaf, millete hizmet eden" bir sistemin hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Tekin, "CHP'de aday çok, binlerce adayımız var" diye konuştu. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Muhalefete helal olsun; başbakan tüm komşularıyla ilişkileri bozdu,muhalefet tamir etmeye çalışıyor.
Diğer Haberler