HABER

Kılıçdaroğlu'ndan TÜRGEV'e tazminat

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TÜRGEV ile ilgili yaptığı konuşmadan dolayı 7 bin 500 lira tazminata mahkum edildi.

Kılıçdaroğlu'ndan TÜRGEV'e tazminat

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 26 Haziran 2014 tarihindeki grup toplantısında Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ile ilgili yaptığı konuşmasındaki sözleri nedeniyle açılan davada, 7 bin 500 lira tazminata mahkum edildi.

İstanbul 16. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya, davacı TÜRGEV'in avukatı Selma Yıldız ile davalı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik katıldı.

Duruşmada son savunmasını yapan davalı avukatı Çelik, müvekkilinin yapmış olduğu eleştirinin 17-25 Aralık soruşturmalarındaki konulara ilişkin olduğunu belirterek, "Rüşvet ve usulsüzlüklere ilişkindir. Bu kapsamda açılan onlarca dava müvekkilimizin lehine sonuçlanmıştır. Müvekkilimin beyanında adı geçen paranın Royal Protokol tarafından TÜRGEV adına gönderildiğine yönelik Vakıfbank'ın cevap yazısı Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki ilgili dava dosyasına gönderilmiştir. Müvekkilimin belirttiği 99.999.990.00 dolar paranın gerçekten gönderildiği belgelenmiştir." diye konuştu.

Söz konusu paranın Royal Protokol tarafından "Sevgi Tepesi" adındaki yerin imar değişikliği nedeniyle gönderildiğini savunan Çelik, para transferine ait bir belgeyi mahkemeye sunduğunu söyledi.

Davacı avukatı Yıldız da söz alarak, "Müvekkilim bir sosyal yardımlaşma vakfıdır. Tüzel kişidir. Belirtilen paranın bağış olduğunu vakıf kabul etmiştir. Davalı, bu paranın rüşvet olduğunu ileri sürmektedir. Ancak bu iddiaları ispatlayacak bir kanıt bulunmamaktadır. Rüşvet olduğu olgusu davalı tarafın faraziyesidir. Dayanaksız bir şekilde iktidara saldırmak için bu şekilde beyanda bulunulmaktadır, gerçeği olmayan iddialarla saldırıda bulunulmaktadır." ifadelerini kullandı.

Dosyayı karara bağlayan hakim, davanın kısmen kabulüne karar vererek, davalı Kılıçdaroğlu'ndan 7 bin 500 lira manevi tazminatın alınarak, davacı tarafa ödenmesine karar verdi.

(AA)

Geri Dön