HABER

Kış aylarında cildinizi iyi koruyun

ANKARA (İHA) - Kış aylarıyla birlikte ısının düşmesi ve ısıtma sistemlerinin ortam nemini azaltmasının, fizyolojik kabul edilebilecek bazı deri problemlerine yol açtığı bildirildi.

Kış koşullarından öncelikli olarak çocuklar, yaşlılar, atopikler ve kuru derili erişkinlerin etkilendiğini belirten uzmanlar, "Yaşlanma ile birlikte deriden su kaybının arttığı gösterilemese bile deri su muhtevasında azalma görülür. Bu kuruma kış aylarında artar" diye konuştu.

Türkiye Sağlık Vakfı internet sitesinden derlenen bilgilere göre, kuruluk ağırlıklı olarak bacaklarda ortaya çıkarken, buna şiddetli kaşıntı da eşlik ediyor. Sık ve sıcak su ile banyo, merkezi ısıtma sistemleri tablonun ağırlaşmasına yol açarken, banyo suyunun sıcaklığının biraz düşürülmesi, bebek sabunları 'shoveroil' denilen banyo yağlarının veya nemlendiricili sabunların kullanılması, banyo sonrası yağlı bazlı emülsiyonların kullanımı rahatlamayı sağlıyor.

Uzmanlar, küçük çocuk ve sağlıklı bebeklerde su kaybının erişkinlere göre daha fazla olduğuna dikkat çekerek, "Derinin her banyoyu takiben bir bebek yağı ile hemen (ilk 3 dakikada) örtülmesi su kaybı ve buna bağlı deri hasarını önler. Soğuk havalarda sokağa çıkartılan bebek ve küçük çocukların açıkta kalan bölgelerinin nemlendiricilerle korunması, soğuk hasarını azaltmak amacıyla çok iyi giyindirilmeleri okul çocuklarının özellikle ellerinin yağlı veya üreli nemlendiriciler ile korunması gereklidir. Düşük nem ve ısı kaynaklı eksemalarda kaşıntı vardır. Özellikle ısı değişikliklerinde, sıcak su ile yapılan banyolarda ve akşam giysilerin çıkarılması ile şiddetlenir. Bu hastaların çevre şartlarının değiştirilmesi şarttır. Yıkanma alışkanlıkları gözden geçirilip, alkalik sabun ve şampuanların sık kullanımı önlenirken her banyo sonrası yağlı, diğer günler su bazlı nemlendiricilerin kullanımı kişisel temizlik ürünlerinde parfüm ve boyar madde içermeyen asitli sabun veya sentetik deterjanlar ya da shower oil kullanımı önerilir. Dudaklar ise daha sık hasar gören organımızdır. Nemlendirmeyi takiben uygulanan yağlı koruyucular ile örtülmelidir. Bu işlem ılık su ile ıslatılmış bir pamuğun dudak üzerinde birkaç dakika tutulmasını takiben saf vazelin veya parlatıcılarla örtülmesi sağlanarak yapılır. İşlem gün içinde gerektikçe tekrarlanmalıdır" dediler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön