HABER

Kızılay Haiti'de Sahra hastanesi kuracak

Deprem sonrası yerle bir olan Haiti'de arama, kurtarma ve yardım çalışmalarına başlayan Türk yardım kuruluşlarının sayısı dörde ulaştı.

Türk Kızılayı, Birleşmiş Milletler'in göstereceği alanda sahra hastanesi kurmak için çalışmalar yürütüyor.

Depremin ikinci günü Haiti'nin başkenti Port Au Prince'e ulaşmayı başaran ve alışveriş merkezi enkazından 5 kişiyi sağ olarak çıkaran Yeni Yüksektepe GEA arama kurtarma ekibine, bugün başkente gelen 6 kişilik AKUT ile 5 kişilik Kimse Yok Mu Yardım Derneği ekipleri eklendi.

Haiti'ye daha önce 2 kişilik öncü ekip gönderen Türk Kızılayı'nın yardım malzemelerinin ilk bölümüyle bir grup personelinin bulunduğu askeri kargo uçağı da dün akşam saatlerinde başkente indi.

Depremde harabeye dönen başkentin en büyük alışveriş merkezi Carrebean Center'da Amerikalı arama ve kurtarma ekibiyle ortak çalışan GEA ekibi, enkazdaki kazı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Port Au Prince'e bir askeri kargo uçağı ile dün akşam saatlerinde ulaşan AKUT Derneği üyesi altı Türk, Birleşmiş Milletler bölgesi içinde malzemelerini koyup konaklayacakları çadırları kurmalarının ardından kentte ön keşif çalışmasına başladı.

Kimse Yok Mu Derneği ekibinde ise doktor, arama ve kurtarmacı ile üç gönüllü bulunuyor. Kimse Yok Mu Derneği'nin Haiti'deki ekip lideri Ferruh Yücel, ''Öncelikli amacımız aşevi kurmak. Haitililer günde sadece bir öğün yemek yiyebiliyorlar. Birleşmiş Milletler yetkililerine aşevi kurmak istediğimizi söyledik, yer istedik'' diye konuştu.

Türk Kızılay ekibi ise, beş ayrı uçakla gelecek yardım malzemelerinin ilk bölümünün kendilerine ulaşması ile çalışmalarını hızlandırdı.

Haiti'de sahra hastanesi kurmayı amaçlayan Kızılay çalışanları, hastaneyi Birleşmiş Milletler'in göstereceği yerde kuracak.

Dün gelen ilk kargo uçağında bir grup sağlık personelinin de olduğu, bugün Port Au Prince havalanına inmesi beklenen ikinci askeri kargo uçağındaysa hastane malzemeleri ile ikinci grup personelin bulunduğu kaydedildi.

Geri Dön