HABER

Kızılay'dan Haiti'ye yardım

Türk Kızılayı, Haiti’ye Genel Kurmay Başkanlığı tarafından tahsis edilen iki kargo uçağı ile 20 tonluk yardım malzemesi ulaştıracak.

ANKARA (ANKA)-Türk Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Son iki yüz yılın en büyük afetini yaşayan Haiti’ye 2 kişilik öncü ekip gönderen Türk Kızılayı’nın, bir yandan da bölgeye acil yardım malzemelerinin gönderilmesi için gerekli tüm hazırlıkları tamamladığı bildirildi. Açıklamada, Haiti Hükümeti'nin uluslararası yardım çağrısı yapması üzerine Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı koordinasyonuyla, Genelkurmay Başkanlığı tarafından tahsis edilen ve bugün kalkacak olan 2 kargo uçağı ile Türk Kızılayı tarafından afet bölgesine ilk etapta 20 tonluk acil yardım malzemesinin gönderileceği ifade edildi.

-HAİTİ’DE SON DURUM

Türk Kızılayı tarafından ayrıca, aralarında hastane, kilise, katedral, hükümet binası ve meclis binasının da bulunduğu binlerce bina ve evin yıkıldığı depremde, başkentin hemen hemen tüm elektrik ve haberleşme altyapısı çökmüş durumda olduğu kaydedilerek, “On binlerce insanın enkaz altında kaldığı ve kurtarılmayı beklediği Haiti’de ölü sayısının yüz binleri bulabileceğinden endişe ediliyor. Depremin merkezine 15 km. uzaklıkta olan yaklaşık 2.8 milyon nüfuslu başkent Port-au-Prince ve Carrefour ve Jacmel bölgelerinde toplam 3.5 milyon kişi depremden etkilendi. 10 milyon nüfusa sahip Haiti’nin 1 milyon nüfuslu başkenti Port-au-Prince’de meydana gelen depremin etkili olduğu alanda km² başına 426 kişi yaşıyor” denildi. (ANKA)

Geri Dön