HABER

Kocaeli'nde susuzluk kapıda

IHKOCAELİ (İHA) - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yapılırken İstanbul'a bile su satılması planlanan Yuvacık Barajı'nda su kalmayınca, bugün resmen İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nden (İSKİ) su almaya başladı.

Yuvacık Barajı'nda yaklaşık 3-4 günlük su kalması üzerine, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında bir süre önce imzalanan su protokolü bugün hayata geçirildi. Buna göre, Gebze'nin bir kısmı ile Darıca Beldesi'nin tamamına, bugünden itibaren İSKİ hattından su verilmeye başlandı.
CHP Kocaeli Milletvekili Sefa Sirmen'in belediye başkanlığı zamanında yaptırılan ve İstanbul'a bile su verebileceği söylenen Yuvacık Barajı kurudu. Hazine garantili olduğu için satılmayan suyun bile parasının devlet tarafından işletici firmaya peşin ödendiği öğrenildi. Yaklaşık 3-4 günlük su kaldığı bildirilen Yuvacık Barajı'nda, eğer yağmur yağmazsa, çevredeki derelerin takviyesiyle en fazla 19 Aralık'a kadar idare edebileceği belirtildi.

Yuvacık Barajı'nda suyun kalmaması üzerine çareler arayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bir süre önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile bir su protokolü imzaladı. Yuvacık Barajı'nın artık iyice tehlike sinyalleri vermesi üzerine ise, bu protokol kapsamında, bugün, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İzmit Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdür Vekili Bahattin Yanık, Gebze Bölge Müdürü Mahmut Yandık ile bazı kurum yetkililerinin de katıldığı sade bir törenle, İstanbul ile Gebze'nin sınırında bulunan eski İSKİ hattının vanaları açılarak, Gebze'nin bir kısmı ile Darıca'nın tamamına su verilmeye başlandı.

İSU Genel Müdür Vekili Bahattin Yanık, yaptığı açıklamada, Yuvacık Barajı'nda 10 Aralık'a kadar yetecek kadar su kaldığını belirterek, bunun üzerine mahalli kaynakları devreye sokmaya karar verdiklerini, bu kaynakları Kocaeli'ne su verir hale getirdiklerini söyledi. Bundan böyle Gebze'nin bir kısmı ile Darıca'nın tamamının İSKİ'den su alacağını, İSKİ'den alınan suyun faturalara Yuvacık Barajı'ndan alınana göre daha ucuz yansıyacağını ileri süren Yanık, "Yağışların durumuna göre İSKİ'den su almaya devam edeceğiz. Bu su, Yuvacık Barajı'nı işleten Thames Water firmasının aldığı metreküp bedelinden daha düşük fiyatta vatandaşlarımıza verilecek" dedi.
Gebze ve beldelerinde, geçtiğimiz yıldan bu yana ise Yuvacık Barajı'ndan verilen su kullanılıyordu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön