Komadan İsveçce konuşarak çıktı

Komaya girdikten sonra anadili İngilizceyi unutarak İsveçce konuşmaya başlayan Michael Boatwirght, İsveç’e 30 yıldır görmediği kız arkadaşının yanına gittti.

Komadan İsveçce konuşarak çıktı

ABD’li Michael Boatwright, bir sabah gözlerini hastanede açtı. Geçmişine dair hiçbir şey hatırlamayan ve İngilizce konuşamayan Boatwright, İsveçceyi anadili gibi konuşmaya başladı. 61 yaşındaki eski denizci, 20 yıl önce kısa bir dönem İsveç’te yaşamış ancak dili hiçbir zaman öğrenememiş. ABD’de mutlu olmadığını belirten Boatwright, anılarını hatırlamak ve 30 yıldır görmediği kız arkadaşıyla görüşmek için Gothenburg’a gitti. Boatwright'ı havaalanında eski kız arkadaşı karşıladı.

Doktorların teşhisi 61 yaşındaki adamın "çözülmeli amnezi" olarak bilinen bir çeşit hafıza kaybı geçirdiği yönünde. ABD’li adamın İngilizceyi unutup, sadece İsveççe konuşabilmesini ise hayatının en güzel yıllarını İsveç'te geçirmiş olmasına bağlıyorlar.

İsveç’e yeni bir hayat kurmak için giden Boatwright, Şubat ayında Kaliforniya’da bir otel odasında bilinci kapalı bir şekilde bulunmuştu. Boatwright'ın 15 yıl boyunca Çin ve Japonya'da İngilizce öğretmenliği yaptığı da biliniyor.

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
haytinin en guzel yillarini isvecte gecirmiisse unutmasi tabiki imkansiz tam demokrasi tam insan haklari tam özgurluk tam laiklik sanki bir cennete yaasmis unutaammis gayet dogall isvec gercekten de unutulmasi imkansiz bir ULKE seviyorum seni ISVEC..
isveçe bu kadar aşıksan orada yaşamayı seçmelisin kendini buralarda harcama...
kraliçe bir ülkeyi ziyaret etmiş..hava alanındaki bando şefi subaya vurulmuş.. akşam otelindeki odasına getirtmiş subayı..gece ateşli geçmiş..ertesi günde subay kraliçeyi kendi evine davet etmiş..gizlice gelmiş kraliçe..bir bakmış duvarlar kraliçe resmi dolu."sen hangi lisanla bunlarla anlaştın"diye sormuş.subay aleti işaret ederek "tercümanımla" demiş..uzun yıllar sonra kraliçe aynı ülkeye tekrar gelmiş..bir bakmış bandonun başındaki ihtiyar subay aynı..göz kırparak subayın önününü göstermiş.."tercüman nasıl, hala çalışıyomu"diye sormuş."ah majesteleri, ana dilini bile unuttu" demiş subay..
Adam kötü günlerini unutmus ya ne güzel bu yastan sonra gecmise sünger cekmis hatirlamasin zaten amerikada bir özelik var hafizandaki yasadiginiz kötü günleri beyinde ameliyatla aliniyor insahlah bu günden sonra mutlu olur
Diğer Haberler