HABER

Kore gazilerine madalya

BOLU (İHA) - Kore Savaşı'na katılan 40 gazi, Bolu'da düzenlenen bir törende Kore Hükümeti tarafından şükran madalyasıyla ödüllendirildi. Türkiye'nin değişik illerinden gelen gazilere madalya verilmesi nedeniyle Bolu Koru Otel'de düzenlenen törene, Kore Büyükelçisi Young Ki Km, Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Gültekin Alpuga, Bolu Vali Yardımcısı Osman Ebiloğlu, Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgenerel Muzaffer Çarpan, Belediye Başkan Yardımcısı Rıza Elibol ve gaziler katıldı. Madalya töreninin düzenlendiği salon girişinde duygusal anlar yaşandı. Salona asılan Kore Savaşı fotoğraflarını gazilerle birlikte inceleyen Büyükelçi Young Ki Km oldukça duygulandı.

Törenin açılış konuşmasını Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Gültekin Alpuga yaptı. Alpuga konuşmasında, "Kore'ye savaş günlerini unutmadığı için teşekkür ederim. Bizler Kore'de barış için savaştık. Binlerce askerimiz oralarda şehit verdik ve binlercesi de gazi oldu. Türk askeri bugün barış için Filistin'de, Bosna Hersek'te bulunuyor. Bizler savaşmak için değil barış için savaştık. Bizleri unutmayan Kore hükümetine teşekkür ederim" dedi.

Kore Büyükelçisi Young Ki Km ise, konuşmasına çeyrek finale çıkan Türk Milli Takımı'nı kutlayarak başladı. Büyükelçi Km, "Zor günlerimizde bizim yanımızda olan ve hür bir devlet kurmamıza yardım eden Türk milletine şükranlarımızı sunarız. Bugüne kadar Kore'de savaşan Türk askerlerinin bin 146'sına madalya verdik. Hedefimiz 2 bin kişiye bu madalyaları takabilmek" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön