HABER

Koronavirüs yoğun bakım servislerinde durum vahim: Yüzde 80'i aşısız, kaybediyoruz

Ülke genelinde olduğu gibi İzmir'de de koronavirüs vakaları hızla artarken, yoğun bakımlardaki son durum görüntülendi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Birimi Sorumlusu Dr. Nagihan Altıncı Karahan, "Aşınızı olun. Eylül boyunca bu servise gelen hastaların yüzde 80'i aşısız" dedi. Karahan ayrıca, genç hasta sayısının fazla olduğunu ve bu hastalardan bir kısmını kaybettiklerini ekledi.

Koronavirüsle mücadele her kulvarda devam ederken, yüzde 80'i aşısız olan yoğun bakım hastalarının son durumu ve sağlık görevlilerinin müdahaleleri görüntülendi. Yoğun bakım servisindeki aşısız hastalar, 'Aşı olun' çağrısı yaparken, solunum cihazına bağlı bir hastanın, sağlık çalışanının eline sımsıkı sarılması dikkat çekti.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Birimi Sorumlusu Dr. Karahan, "Eylül ayı boyunca koronavirüs yoğun bakım servislerine yatan hastaların yüzde 80'i aşısız ya da aşı programını tamamlayamamış kişiler. Geri kalan yüzde 20 ise aşılı ancak bu yüzde 20'lik rakam yanıltıcı olmasın. Bu kişilerin bir kısmı eşlik eden yandaş hastalıklar nedeniyle genel durumunun kötüleşmesi üzerine hastaneye getirilmiş ya da başka bir işlem için hastaneye müracaat ettiğinde yapılan kontrollerde PCR testi pozitif olan kişiler. Aşısız kişilerin hastalığı çok ağır geçirdiğini görüyoruz" dedi.

6891ea84d30eb0c8bbdfcd08b820af22

"DAHA ÇOK GENÇ HASTALAR GELİYOR"

Pandeminin ilk döneminde ileri yaşta ve kronik rahatsızlığı bulunan hastalar olduğunu ancak son dönemde daha çok genç hastaların tedavi için geldiğini belirten Dr. Karahan, "Pandeminin ilk dönemlerinde aşı elimizde yoktu ancak koruyucu önlemler çok daha fazlaydı. Sokağa çıkma kısıtlamaları, uzaktan çalışma gibi uygulamalar vardı ve okullar kapalıydı. Bundan önceki dönemde farklı bir hasta popülasyonuyla karşı karşıyaydık. Genellikle yoğun bakım servislerine daha ileri yaş, kronik rahatsızlığı olan hastalar geliyordu. Son dönem ise diğerleriyle benzerlik göstermiyor. Biz bu dönemde daha çok genç hastaları görüyoruz" diye konuştu.

"AŞISIZ GENÇ HASTALARI KAYBEDİYORUZ"

Hastaların özelliklerine değinen Dr. Karahan, "İçinde bulunduğumuz süreçte hastaların dikkatimizi çeken belli özellikleri var. Birincisi genç hastalar olması. 20-40 yaşları arasında aşısız çok hasta gördük ve bunların bir kısmını maalesef kaybettik. İkinci olarak hamile hastaları çok görüyoruz. Bu hastalar da bebeği koruma adına aşı olmayan kişilerden oluşuyor. Ben aşılanmanın bireysel olmadığına inanıyorum. Bizler sosyal varlıklarız. İşe gidiyoruz, okula gidiyoruz. Sürekli insanlarla temas halindeyiz. Aşıyla ilgili bilinmezlik artık yok. Elimizde yeterli veriler var. Yan etkilerini biliyoruz. Aşı ayağımıza kadar geliyor. Yurdumuzda aşıya ulaşmak çok kolay. Yan etkiler yönünden son derece deneyimliyiz. Aşı olmak bir yurttaşlık görevidir" dedi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi uzmanlarından Dr. Atilla Şencan ise "1,5 yıldır koronavirüs yoğun bakım ünitesinde hizmet vermekteyiz. Kişisel koruyucu kıyafetleri giyerek yoğun bakım koşullarında çalışmak oldukça zor. Vatandaşlarımızı maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmeleri konusunda bir kez daha uyarıyoruz" diye konuştu.

"AŞI OLMADIM, YOĞUN BAKIMDAYIM"

Yoğun bakım servisinde tedavi gören hastalardan Osman Coşkun (47) da "Aşı olacaktım ama oğlumu farklı bir kente yerleştirdik ve bu işlerle ilgilenirken aşı olmayı ihmal ettim. Aşı olacaktım ama fırsat bulamadığım için olmadım. Şimdi yoğun bakımdayım. Çok zor bir hastalık. Herkes aşısını olsun" dedi.

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
korkutun insanları yeryüzünde coronadan başka hastalık yok
@efrahim_balim_1930 eeehhhh bi bitmediniz be adam can çekişiyor orada sizler hala korkutun insanları diye geveliyorsunuz.
Sizin gibi zihniyetler olduğu sürece bitmez bu corona
@efrahim_balim_1930 sizin şu savunan halinizi bikaç yıl sonra görcez o zaman keşke olmasaydım diye ağlıycaksınız… öyle bir virüs gelecekki aşı olanların hepsini yakalayacak.. çünkü virüsü çok hızlı şekilde kodlayacak vücudunuz..genlerinize bağlı ata genlerden kaynaklanan hastalıkları ortsya çıkaracak o zaman keşke diyecceksiniz ama iş işten geçecek..
Corona' dan başka bir çok hastalık için verilen ilaçları içiyoruz öyle değil mi?
ben sana sunu soyluyim millet ne kadar dil dokerse doksun sen anlamazsin anca yasiyinca anlarsin cunku bende senin gibiydin etrafindaki kisileri coronadan kaybedince asinin onemini anliyorsun ama sana tek soyleyecegim gercekten kork ben korkmadim gordum korktum aisimi oldum halada korkuyorum
Ben oldum rahatım.Bilime güveniyorum.
ben 2 kere oldum bana asi ol diyolar
Ölsek de kurtulsak bu ne yaw bıktık artık
Geri Dön