Koronavirüse ilişkin korkutan araştırma! Ölüm riskini iki katına çıkarabilir

Yüksek tansiyonun, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölme riskini iki katına çıkarabileceği bildirildi.

Koronavirüse ilişkin korkutan araştırma! Ölüm riskini iki katına çıkarabilir

Çin'in Vuhan kentinde hastanede tedavi gören yaklaşık 3 bin kişiyle ilgili veriye dayanan araştırmanın sonuçları, "European Heart Journal" dergisinde yayımlandı.

Uzmanlar, yüksek tansiyon hastalarının Kovid-19'dan yaşamını yitirme olasılığının iki katına çıktığını, yüksek tansiyon için ilaç kullanmayan hastalarda bu olasılığın daha da yükseldiğini gözlemledi.

2 BİN 886 KİŞİYE İLİŞKİN VERİLER İNCELENDİ

Araştırma çerçevesinde Şincing Hastanesi'nde görevli uzmanlar, İrlandalı meslektaşlarıyla ortaklaşa 5-15 Şubat tarihlerinde Kovid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılan 2 bin 886 kişiye ilişkin veriyi inceledi.

YÜZDE 4'Ü KORONAVİRÜSTEN HAYATINI KAYBETTİ

Ekip, yüksek tansiyonu olan 850 hastadan 34'ünün (yüzde 4) Kovid-19'dan yaşamını yitirdiğini, yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunmayan 2 bin 27 kişiden ise 22'sinin (yüzde 1,1) hayatını kaybettiğini tespit etti.

Yüksek tansiyonu olup da ilaç kullanmayan 140 hastadan 11'inin (yüzde 7,9), ilaç kullanan 710 hastadan ise 23'ünün (yüzde 3,2) yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği gözlendi.

Yaklaşık 2 bin 300 kişiyi kapsayan 3 diğer araştırmanın verilerini de değerlendiren uzmanlar, yüksek tansiyonu tedavi etmede kullanılan ACE inhibitörleri alanlarda ölüm riskinin, beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri veya diüretikler kullananlara nazaran daha düşük olduğu bulgusunu elde etti.

Araştırma ekibinde yer alan Profesör Fei Li, "Yüksek tansiyonu olan hastalar, Kovid-19'dan ölme risklerinin daha yüksek olduğunu farkında olmalı, bu salgın sırasında kendilerini iyi bakmalı ve enfekte olmaları halinde daha özenli bakılmalılar." değerlendirmesini yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
hastalığının farkında olmayanlar allaha emanet. rabbim herkesi korusun ve tez zamanda bitsin şu illet. insanlar ölümle burun buruna yaşar gibi tribe girdiler resmen ve birde hiç aldırış etmeyip malesef çok rahat vatandaşlar var...
Bu konuda birde italyan bilim adamlarını dinleyin. Çin dahil buna sebep olan ülkelerin maskesinin nasıl düştüğünü göreceksiniz.
ben hipertansiyon hastasıyım son kontrollerimde şeker hastalığı tanısı kondu kronik hipertansiyon hastası olduğum için idari izinliydim yalnız 1 haziran normalleşme başladığı gün sağlık bakanlığı bazı kronik hastalıkları çıkarmış listeden mesela esansiyel hipertansiyon listede yok ama reansiyal hipertansiyon var sonra şekerde çıkınca hastalığım birden fazla komplikasyonla olduğu için son gelen yazıda var ama e nabıza düşmüyo elimde doktor raporumda var şuan için kesin bilgi yok ama hem bu kadar tehlikeli hemde neden böyle bir zorluk yaşıyoruz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler