HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kulak çöpleri, kulak zarını kirletiyor

Kulak çöpleriyle kulakların temizlenmesinin sağlık açısından tehlikeli olduğu bildirildi.

Kulak çöpleri, kulak zarını kirletiyor

Gözde Tıp Merkezi Kulak, Burun ve Boğaz Uzmanı Dr. Murathan Elmas, iç kulak yollarına kesinlikle dışardan müdahale yapılmaması gerektiğini söyleyerek, "Kulağınızın kirlendiğini hissettiğiniz zaman, pamuk veya yumuşak bir havlu ile dış kulak yolunda görünen kısımları temizleyiniz. Kulak çöpleri ile temizleme yapılması kesinlikle doğru değil. Kulak çöpleri ile kulaklarını temizlediğini sananlar yanılıyor. Kulak yolundaki kirler kulak çöpleri ile daha da ileri itilerek zarın üzerine gönderiliyor. Daha bastırınca kulak zarı yırtılıyor" dedi

Çöple temizleme alışkanlığından vazgeçilmesini isteyen Elmas, "Kulak çöpü ile temizlemek demek, kulak zarının kirlenmesi anlamına gelir. Zaten kulak yapısı gereği kendisini temizler ve kiri dışarı atar. Bize düşen sadece dışarı çıkan kiri pamukla almak" diye konuştu.

Kulak çöplerini kullanan birçok kişinin kulak zarının yırtıldığına dikkat çeken Elmas, "Kulak zarı yırtılınca yapısı gereği, bu zar kendiliğinden onarılıyor. Yapılan araştırmalara göre, kulak zarı yırtılanların yüzde 95'inin kulak zarı kendiliğini yenilerken, yüzde 5'i de kalıcı oluyor. Böyle kalıcı durumlarda ameliyatla kulak zarları kapatılıyor. Kulakların temizlenmesi gerekiyorsa bunu uzmanların yapması gerekir. Halk arasında kulak temizletmenin alışkanlık yarattığı söylenir, fakat böyle bir şey yok. Kulaklarından şikayetleri olan kişiler kulaklarını temizletsin. Kulak temizletmek çok da iyi bir şey değil" şeklinde konuştu.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler