HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır? Kurban Bayramı namazı kaç rekat?

Kurban Bayramı öncesinde merak edilen konulardan biri bayram namazıdır. Bayram namazı saatleri açıklandıktan sonra, yılda 2 kez kılınan bu namazın detayları araştırma konusu hâline gelir. Özellikle bayrama az bir süre kala bayram namazıyla ilgili yapılan araştırmalar hız kazanır. Peki, Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır?

Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır? Kurban Bayramı namazı kaç rekat?

Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı namazları, Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin önemli sembollerinden biridir. Müslümanlar, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nın ilk günü erken saatte bayram namazı kılarlar. Öte yandan Din İşleri Yüksek Kurulu'na göre fıkıh mezhepleri, bayram namazının hükmü ve bu ibadetin tek başına kılınıp kılınmayacağı konusunda farklı görüşler serdetmiştir. Kendilerine cuma namazı farz olan kimselere bayram namazı kılmak Hanefîler’e göre vâcip, Şâfiîler’e göre sünnettir.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Bayram namazı yılda 2 defa kılındığından, kılınışı unutulabilen bir namaz şeklidir. Bundan dolayı Kurban Bayramı namazının nasıl kılınacağı dönem dönem merak konusu olur.

Kurban Bayramı namazı nasıl niyet edilir?

Bayram namazları yılda 2 kez kılındığı için hatırlamakta ve hatırlatmakta yarar vardır. Kurban bayram namazı nasıl kılınır sorusunun cevabı namaz kılınan caminin imamı tarafından anlatılsa da önceden bilmek önemlidir. Bayram namazı kılınırken niyet edilirken, hangi bayramın namazı kılınacaksa, şu şekilde niyet edilir:

"Niyet ettim Allah'ım, senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama" veya aynı şekilde "Niyet ettim Allah'ım, senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama"

Niyet ettikten sonra imamla birlikte namaz kılınır. Bu niyetle kılınan bayram namazları, Müslümanlar arasında birlik ve beraberliğin en güzel simgelerinden biridir.

Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır?

Birinci rekat: Bayram namazına niyet ettikten sonra birinci rekatta tekbir alınır ve eller bağlanır. Ardından Sübhaneke Duası okunur. Sonra yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak birinci tekbir alınır ve eller yana salınır. Sonra ikinci tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır. Ardından üçüncü tekbir alınır. Bu sefer eller göbek hizasında bağlanır. İmam, Fatiha suresi ile birlikte zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim okur. Rüku ve secde yapılarak ikinci rekata kalkılır.

İkinci rekat: İkinci rekatta İmam, Fatiha suresi ile birlikte zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim okur. Ardından tekrar eller kulak hizasına kaldırılarak birinci tekbir alınır ve eller yana salınır. Sonra ikinci tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır. Ardından üçüncü tekbir alınır ve eller yine yana salınır. Son olarak dördüncü tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin ardından oturulur ve "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur. İmam sağa ve sola selam vererek namazı bitirir.

Ardından müezzinin refakatinde cemaat ile birlikte 3 defa tekbir getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam, bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Kurban Bayramı namazı kaç rekat?

Bayram namazı, 2 rekattır ve Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı'nın ilk günlerinde kılınır. Namazın ardından bayram hutbesi okunur ve bu, cemaatin camilerde bir araya gelerek kıldığı bir ibadettir.

En Çok Aranan Haberler