Livni: "Gazze'de operasyonlar barış için gerekli"

Kudüs (AA) - İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, İsrail'in Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmelerinin, Gazze'deki durumu değiştirmeyeceğini, Gazze'deki İsrail operasyonlarının barış görüşmelerini engellemek bir yana bu görüşmelere yardımcı olduğunu söyledi.

Livni, Kudüs'te düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, "İsrail ordusunun Gazze'de silahlı Filistinli gruplara karşı yürüttüğü operasyonların, barış görüşmelerinin ileri götürülmesi için gerekli olduğunu" savundu.

Livni, bu operasyonlara rağmen, Filistin Yönetimi ile görüşmelerin sürdürüleceği beklentisinde olduğunu da belirtti. Livni, El Fetih ile Hamas arasındaki olası yakınlaşmanın, İsrail ile Filistin Yönetimi arasındaki ilişkilerin geleceğini olumsuz etkileyeceğini de vurguladı.

Livni, müstakbel Filistin devletinin, Filistinli mülteciler sorununa tek çözüm olacağını ifade ederek, İsrail'in Filistinlilerin bu konudaki taleplerinden vazgeçmeleri ve imzalanacak bir barış anlaşmasının bir parçası olarak, çatışmalara son verileceğini açıklamaları yolundaki ısrarlı tavrını sürdüreceğini kaydetti.

İsrail Dışişleri Bakanı Livni, dünya kamuoyunda İsrail'in varlığının meşruiyetini kabul etmeme yolunda bir eğilimin olduğuna yönelik endişelerini dile getirdi.