HABER

Macar parlamentosu abluka altında

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de dün akşam saatlerinde Macar devlet radyosu önünde “basın özgürlüğü” talebiyle gerçekleşen büyük gösterinin ardından, bugün de hareketli saatler yaşanıyor.

Tarık Demirkan

Budapeşte

Parlamentonun en küçük, en yeni partisi olan ve gençlerden oluşan Başka Politika da Mümkündür (LMP) partisi milletvekilleri ile taraftarları, 1 Ocak 2012’den itibaren yürürlüğe girecek yeni yasalarla ilgili oylamanın yapılacağı parlamentoyu bu sabah abluka altına aldı.

Bugün çıkacak olan yasalarla Macar demokrasisinin yok edildiğini iddia eden parlamenterler kendilerini parlamentonun kuzey ve güney kapılarına zincirlediler ve iktidar partili milletvekillerinin parlamentoya girişlerini engellemeye çalıştılar.

Parlamenterlere ve onları destekleyen göstericilere karşı güvenlik güçleri yer yer kuvvet kullandı. Parlamento önündeki gösterinin ve ablukanın bütün gün süreceği bildiriliyor.

Muhalefetin şiddetle karşı çıktığı, ancak üçte iki çoğunluğa sahip iktidar partisinin buna rağmen meclisten geçirmeye kararlı olduğu yasalar, muhalefete göre, ülkede diktatörlüğe giden yolda atılan son adımlar. LMP başkanı András Schiffer bugünün "Macar demokrasinin kara günü olduğunu" söyledi.

Macar Başbakanı Viktor Orbán ise, Macaristan ve IMF arasındaki görüşmelerin kesilmesine de neden olan AB eleştirilerine bir mektupla yanıt verdiğini ve AB’nin taleplerini reddettiğini basına duyurdu.

Başbakan Orbán AB Komisyon başkanı José Manuel Barroso’ya yazdığı mektupta, Brüksel'in, AB normlarına uygun görülmediği için karşı çıktığı maddelerin yasalaşacağını, çünkü bu yasaların demokrasiye ve istikrara bir zarar vermeyeceğini vurguluyor.

Parlamento yarın başlayacak 3 günlük Noel tatili öncesinde, tam 14 yasayı oylayacak. Bu yasalar arasında Barraso’nun karşı çıktığı yasalar da var.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön