Maden işçileri kendilerini ocağa kilitledi

BARTIN (İHA) - Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK) Kozlu Müessesi'nde 1992 yılında meydana gelen ve 263 madencinin öldüğü grizu faciasının yıldönümünde TTK Bartın Amasra Müessese Müdürlüğü'ndeki (ATİM) maden işçileri, kendilerini ocağa kapatarak eylem yaptı.

TTK Kozlu Müessesin'nde 3 Mart 1992 yılında meydana gelen ve 263 madencinin öldüğü grizu faciasının 16. yıldönümünde, TTK Bartın Amasra Müessesi'nde çalışan maden işçileri, HEMA'nın kendi sahalarında çalışmak için izin alması üzerine kendilerini ocağa kapattı. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şube Başkanı Hakkı Arslan, Hema'nın A Sahasından içeriye girmek için Amasra Kaymakamlığı'ndan izin aldığını öğrendiklerini ve eyleme başladıklarını belirtti.

Gece vardiyasından çıkan yaklaşık 300 maden işçisi ocak içerisinde bekliyor. İşçiler A Sahasının bulunduğu yerdeki baca girişindeki kapının diğer bölümünde bulunuyor. Sendika Başkanı Arslan,"Bu konuda kimse üzerimize gelmesin. Çünkü biz haklıyız. Bizim ekmeğimizi çalmaya çalışan Hema şirketi, bizim sahamızdan kendi sahalarına galeri sürmek için Amasra Kaymakamlığı'na güvenlik tedbirleri alınması için müracaat etmiş. Biz sendika yönetiminin Zonguldak'a gitmesini fırsat bilen Hema şirketi Müessese Müdürlüğünden izin aldıklarını ve güvenlik tedbirleri için Amasra Kaymakamlığına müracaatlarını yapmışlar. Ocak ayında bizim sahamızdan kendi sahalarına girmek isteyen şirket mühendisleri ve teknik adamlarını ocağımıza kendimizi kilitleyerek, nasıl sokmadıysak, bugün de sokmayacağız. Bizlerin Zonguldak'a gideceğini zanneden Hema Şirketi aldanmasın. Biz yine tüm madenci arkadaşlarımızla ocakta baca ağzında onları bekleyeceğiz. Bu yüzden 1992 yılında yaşanan ve Kozlu Müessesesinde yaşamını yitiren 263 madencinin anma törenlerine gitmeme kararı aldık. Hema'nın ekmeğimizi kazandığımız A Sahasına girmesini bekliyoruz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler