HABER

Mandela'dan "küstahlık" suçlaması

STELLENBOSCH (İHA) - Güney Afrika eski Devlet Başkanı Nelson Mandela, ABD ve İngiltere'yi "küstahlık" yapmakla suçlayarak BM'yi hiçe saydıklarını söyledi.

Stellenbosch'ta gerçekleştirilen Afrika Ulusal Kongresi'nin konferansında binlerce delegeye hitaben yaptığı konuşmada Mandela, "Geçtiğimiz günlerde dünya ilişkilerinde tekyanlıcılığın arttığını yeniden gördük. Kimse sahtekar olmamalıdır, Amerika ve beraberindeki İngiltere'deki gerçek sorundan kaçınmamalıdır. ABD ve İngiltere, çok yönlü dünya yönetiminin prensiplerini önemsememe yönüne eğilmektedir. ABD, Irak'ın silah bildirimi raporunu BM'den önce ele geçirerek BM'ye zarar verdi. ABD'nin raporu ele geçirerek küstahlık bir davranış sergilemesi, endişelere yol açtı" dedi.

Güney Afrika'nın ABD Başkanı George W. Bush'a Irak'a yönelik olası bir askeri harekat konusunda bilgi verdiğini vurgulayan Mandela, "Kendimiz Amerika'nın yakın bir arkadaşı olarak görüyoruz. Ancak bu ABD'nin yaklaşımları ve hareketlerine ilişkin eleştiri yapmayacağımız anlamına gelmez. Dünya çapında demokratik eşitliğe, yoksul ve gelişmemiş ülkeler olduğu kadar zengin ve güçlü ülkeler de saygı duymalıdır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön