Meclis'te bu hafta

Meclis'te bu hafta

ANKARA (ANKA) - Geçen haftayı tartışmalı yasaların görüşüldüğü gerilimli oturumlarla kapatan Meclis yine yoğun giriyor.

TBMM Genel Kurulu, haftaya, denetim konularıyla başlayacak. Genel Kurulda, 11 Mart salı günü, sözlü soruların ardından, çevreyle ilgili verilen 20 araştırma önergesi birleştirilerek görüşülecek. Araştırma önergelerinin kabul edilerek komisyon kurulması bekleniyor. 11 Mart Salı günü, Meclis'te AKP, CHP, MHP ve DTP grup toplantıları yapılacak. Genel başkanların iç ve dış gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunacaklar.

-KOMİSYONLAR-

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 12 Mart Çarşamba günü toplanarak, çeşitli yasa tekliflerini ele alacak. AKP Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın'ın, Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri Anonim Şirketinin 2007 ürün yılı için sözleşme imzalayan üreticilerin 2008 ürün yılı için de tütün üretim ve alım satım sözleşmesi imzalamalarına imkan tanıyan yasa teklifi, Komisyonda ele alınacak.

Komisyon, ayrıca CHP ve AKP milletvekillerince verilen, çarşı ve mahalle bekçilerinin yardımcı hizmetler sınıfından çıkarılarak Emniyet hizmetleri sınıfına alınmasını öngören yasa tekliflerini de görüşecek. 13 Mart Perşembe günü toplanacak olan, Türkçe'deki bozulma ve yabancılaşmanın araştırılması, Türkçenin korunması ve geliştirilmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla oluşturulan Meclis Araştırma Komisyonu çalışmalarını sürdürecek.

-GENEL KURUL-

TBMM Genel Kurulu, haftaya, denetim konularıyla başlayacak. Genel Kurulda, 11 Mart salı günü, sözlü soruların ardından, çevreyle ilgili verilen 20 araştırma önergesi birleştirilerek görüşülecek. Araştırma önergelerinin kabul edilerek komisyon kurulması bekleniyor.

Görüşmelerine daha önce başlanan, Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde şef ve şef yardımcısı atamalarını yeniden düzenleyen yasa teklifinin görüşmelerine, 12 Mart Çarşamba günü devam edilecek. Teklifle, klinik şefi, şef yardımcısı ve başasistan kadrolarına atamalar, uzman doktorlar arasından Sağlık Bakanlığınca yapılacak veya yaptırılacak sınavlara göre gerçekleştirecek. Klinik şefi ve şef yardımcısı kadrolarına, mevcut toplam kadroların yüzde 35'ini geçmemek üzere, profesör ve doçentlerden atama yapılabilecek. Teklifin görüşmelerine, 1. madde üzerinde verilen önergelerden devam edilecek.

13 Mart Perşembe günü Genel Kurul'da ise, Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının, gümrük kapıları dışında, mektupla, elektronik ortamda veya yaşadıkları ülkelerde oy kullanabilmesine olanak sağlayan Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı ise görüşmelerine kaldığı yerden devam edecek.

-ÇALIŞMA SAATLERİ-

Genel Kurul, 11 Mart Salı günü 15.00-19.00, 12 Mart Çarşamba günü 14.00-24.00 ve 13 Mart Perşembe günü ise 14.00-20.00 saatleri arasında çalışacak.