HABER

Meme kanseri konferansı

GAZİANTEP (İHA) - İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Sökücü, kadınlardaki meme kanseri olaylarının son yıllarda artış eğilimine girdiğini söyledi.

Prof. Dr. Necmettin Sökücü, Konukoğlu Tıp Merkezi'nde düzenlenen "Meme Hastalıkları ve Tedavisi" konulu konferansta yaptığı konuşmada, meme kanseri hastalığının tanı ve tedavisinde inanılmaz gelişmeler yaşandığını belirterek, "1970'de 20 kadından birinde meme kanseri görülürken, 2000 yılında 7 kadından birinde meme kanseri görülmeye başladı. Meme kanseri görülme sıklığı artarken, tedavide geliştirilen yöntemler sayesinde hastaların ölüm oranı azaldı" dedi.

40 yaşından sonra bütün kadınların düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeleri gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Konukoğlu, "Kadınlar, kendi kendilerinin doktoru olmalı. Ayda veya 2 ayda bir ayna karşısına geçip memelerini kontrol etmeliler. En küçük bir sertlikte, kızarıklıkta, renk değişiminde, çöküntü, ödem oluşumunda hemen bir doktora görünmeliler. Kadınların çocukluklarından beri memelerinde çeşitli renklerde akıntılar oluşur. Kırmızı kan veya renksiz ve sürekli olan akıntılarda mutlaka bir doktora görünmeli. Diğer şekildeki akıntılardan korkmaya gerek yok ama yine de doktora görünmekte fayda var" şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Necmettin Sökücü, halk arasında "kansere bıçak vurulmaz" sözünün bir anlamda doğru olduğunu savunarak, "Vücutta oluşan urlu bölgeden biyopsi ile alınan parçalar, en geç bir hafta içinde sonuçlandırılmalı. Bir haftadan sonra beklemek, kötü huylu urların yayılmasına neden olur" açıklamasında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön