HABER

Menopozda hastalıklara göre tedavi

Kalp-damar, hipertansiyon, obezite, diyabet yada daha farklı rahatsızlıkları olan menopoz dönemindeki kadınların, hastalıklarına göre tedavi olmaları gerektiği bildirildi.

Menopozda hastalıklara göre tedavi

İskenderun Güney Eğitim Vakfı'nın (İGEV), düzenlediği "Menopoz ve Hastaya Göre Özgün Tedavi Yöntemi" konulu konferansta konuşan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Cüneyt Evrüke, Türkiye'de menopoz yaşının 48 ile 50 yaş arasında olduğunu, bazı ülkelerde bu yaşın 50'yi aştığını söyledi. Prof. Dr. Evrüke, menopozdaki kadının kemik erime hastalığı ile karşı karşıya kaldığını ancak, bir Akdeniz ülkesi olması dolayısıyla, ülkemizde kemik erime hastalığının diğer ülkelere göre daha düşük olduğunu ifade etti.

Evrüke, "Menopoz tedavisi gören bir kadın doktora gittiğinde, doktoruna mutlaka geçirdiği rahatsızlığını anlatması gerekir. Kalp, damar, hipertansiyon, obezite, diyabet, ailede meme kanseri vakasının olup olmadığına ilişkin bilgilerini doktoruna iletmesi gerekir. Hiçbir hastalığınız yoksa dahi sigara içiyorsanız bile söyleyin. Çünkü, kişiye, hangi hastalıkları taşıyorsa o hastalıkların özelliğine göre menopoz tedavisi uygulanması gerekir" dedi.

Kadınların haftada bir yada ayda bir kez meme kanseri rahatsızlığına karşı meme kontrolünü yapması, 40 yaşından sonra da kanser risklerine karşı mamografi çektirmesi gerektiğini vurgulayan Evrüke, kadınların beslenmelerinde ağırlıklı olarak narenciye, tahıl, soya fasulyesi, bakla ve tere, roka, maydanoz gibi yeşil gıdalar tüketmesini önerdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler