HABER

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, PC'lerde kullanılmaya başlandı

Milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp artık P'lerde de kullanılabilecek. Ancak WhatsApp'ın PC'lerde kullanımında bir takım kısıtlamalar devam ediyor.

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, PC'lerde kullanılmaya başlandı

Mesajlaşma uygulamalarının popülerleşmesinden sonra oldukça azalan SMS kullanımına bir darbe daha geliyor. Popüler mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp artık bilgisayarlarda da kullanılabilecek. Ancak bir süredir gündemde olan WhatsApp bilgisayarlara gelse de uygulamada kısıtlamalar bulunuyor.

WHATSAPP KISITLAMALARLA GELDİ

WhatsApp'ın bilgisayarda şu anda yalnızca Google Chrome'da çalışıyor. İOS'lu cihazları şimdilik desteklemiyor. Bu eksikliklerin giderilmesinin ardından WhatsApp'ın web sürümüne olan ilginin daha da artması bekleniyor.

WHATSAPP BİLGİSAYARLARA NASIL YÜKLENECEK?

WhatsApp'ı bilgisayarlarda kullanmak için öncelikle web.whatsapp.com adresini ziyaret etmek gerekiyor. Ardından telefonunuzda bulunan WhatsApp uygulamasını açarak ekrandaki QR kadu taratmanız gerekiyor. Ayrıca web'den WhatsApp ile sohbet edebilmek için telefonunuzun internete bağlı olması ve bağlantısının kesilmemesi gerekiyor.

WHATSAPP'IN SON SÜRÜMÜ GEREKLİ

QR kodunu taratabilmek için WhatsApp'ın en son sürümünün telefonunuzda yüklü olması gerekiyor ancak burada da bir engelle karşılaşabilirsiniz. Güncellemeler kademeli olarak dağıtıldığı için WhatsApp'ın son sürümü telefonunuza ulaşmamış olabilir. İşlev, iOS dışında Android, Windows Phone, BlackBerry ve Nokia S60'ta kullanılabiliyor.

Apple marka telefonlarda kullanılan iOS'un dışarda kalma nedeni de açıklandı. "Apple'ın platformundaki kısıtlamalar" engeş olarak gösterildi. Bu nedenle bir süre için iOS kullanıcıları WhatsApp'ı bilgisayardan kullanamayacak.

WHATSAPP SMS'İ GERİDE BIRAKTI

WhatsApp dünya çapında 700 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaşmayı başardı ve artık WhatsApp'tan yapılan mesajlaşmalar SMS'i yüzde 50 oranında geride bıraktı. Yani hergün atılan 100 SMS için 150 WhatsApp mesajı atılıyor ve bu sayı yükselmeye devam ediyor.

Dünya genelinde günde 20 milyar SMS gönderilirken, sadece WhatsApp sisteminden günlük gönderilen mesaj sayısı ise 30 milyarı geçiyor.

İŞ DÜNYASI DA ETKİLENECEK

Whatsapp'ın masaüstü sistemlere gelmesi elbette iş dünyasını da etkileyecek. Facebook'tan pek çok işverenin rahatsız olduğu bilinirken, Whatsapp'ın da bilgisayarlara gelmesi çalışanlarla işverenleri karşı karşıya getireceğe benziyor. Kimi uzmanlar Whatsapp'ın bilgisayarlarda yaygınlaşması durumunda web.whatsapp.com adresinin filtreye takılabileceğine dikkat çekiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön