Mevlüt Çavuşoğlu: Suriye'yi bu rejimden kurtarmamız gerekiyor

ABD, İngiltere ve Fransa'nın dünyayı sarsan Suriye müdahalesinin ardından açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Operasyon rejime yönelik. Suriye'yi bu rejimden kurtarmamız gerekiyor. Esad rejimi artık Suriye'de kalmamalı" dedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugüne kadar çoktan müdahale edilmesi gerekiyordu. Esad görevde kaldığı için ve daha önce cezalandırılmadığı için tekrar tekrar kimyasal silah kullandı. Bu mesele sadece kimyasal silah meselesi değildi. Barış için çok yoğun çaba sarf ettik. En kilit ülke Türkiye oldu. Maalesef tüm anlaşmalara rağmen Doğu Guta'da da on binlerce insanı bu rejim öldürdü. Bu müdahale rejime yönelik. Umarım sonuç odaklı olmuştur. Kimyasal silahların yapıldığı merkezlerin hedef alındığı söylendi. Sivillerle ilgili bir açıklama henüz gelmedi. Bu rejimin artık Suriye'nin başında kalmaması gerekiyor" dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanlığı da bugün, "Türkiye, 7 Nisan günü Duma’da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz. Kimyasal silahlar dahil kitle imha silahlarıyla ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan saldırılar insanlığa karşı suç teşkil etmektedir. Yedi yılı aşkın süredir gerek konvansiyonel, gerek kimyasal silahlarla kendi halkına zulmeden Suriye rejiminin insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları alanındaki sicili sabittir. Uluslararası toplumun vicdanında bu konuda şüphe yoktur." açıklamasını yapmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
Ülkemizi de sizden kurtaracağız, az kaldı....
Kafanmi güzel hacı kimin ülkesini kimden kurtariyon dibaam Moğol eniği
esasen bizim senden kurtulmamız gerekiyor
biz sizden ne zaman kurtulacağız ?
inşallah sizden kurtulacağını günler gelecek Çavuşoğlu
Eee rusya işi ne oldu peki
allah bizi sizden kurtarsın ekonominin haline bak
tayyipten kurtulmak isteyen gerzek guruh %70 e yakın halk oyuyla gelmiş bir cumhurbaşkanı karşınızdaki burda kurtulunması gereken birileri varsa oda siz hain ve ahmak topluluk şimdi defolun bu ülkeden ülkenin gerçek sahipleri sizleri görmek istemiyor asıl olan budur sokun o küçük beyninize
Siz de bu ülke de kalmamalısınız! !
kime verelim suriyeyi? sanki babanın ülkesi.bizene hıaaağğğx
dış politikada yanlışların bedeli ağır oluyor. ama bu rejim çok kan döktü. gitmeli ama bu batı ile olmaz. halk istemeli. siyasi çözüm şart.
mesela siz ne zaman gideceksiniz acaba... sayın binali ve sayın erdoğan... artık vakti geldi ..
Şu an suriyede dökülen kanların baş sorumlusu akp hükümetidir.Müslüman ülkelerle iş birligi yerine emperyalist abd.nin bop projesini var gücüyle desdekliyor.BOP projesinin bundan sonraki adımı üzülerek belirtiyorum ki TÜRKİYE dir.Bizi tek kurtaracak şey bir an önce işbirlikci akp iktidarından kurtulup birlik ve beraber olmamızdır.EYY MHP uyan artık.
Allah ın izniyle bizde sizden kurtulsak hersey daha guzel olucak 15 yılda ulkeyi batırdınız
s400 ler,30 yıllık yatırım nükleer santral,6 milyon rus turist,enerjide %36 rusya ya bağımlılık varken mi?seçim kurulu odasına hukuk dışı girmene benzemez çavuşun oğlu!
Önce kendimizi kurtalalım, her yanımız ingiliz,amerika, fransız asker le sarılmış durumda şimdi, Esadı duşuneceğine Türkiyeyi duşun! Dış politikamız berbat!
bu esadin sonu saddam gibi olacak abd nin amaci o
Müslüman bir sınır komşun doğruluğu kanıtlanmamış ve büyük bir ihtimalle senaryo bir sebeple emperyalist ülkelerin ittifak halinde saldırısına uğramış bizimkilerin yaptığı açıklamalara bak!!! Daha düne kadar bu saldırıyı yapanları terörist destekçisi ilan etmiştiniz. Bu kadar kısa zamanda bu derece kıvırma da ancak bu hükümete yakışırdı. Ciddiyetsiz,tutarsız ve saçma bir ülke olduk.
SURİYE İÇİN TEK ÇÖZÜM YOLU.. SEÇİM.... ACİLEN...
Suriyenin peşinde değiller Müslümanların peşindeler. Ortadoğunun eş başkanı reis dün telefon trafiği yaptı mübarek gecede bombalamaya başladılar. Allah Müslümanların yardımcısı olsun.
ALlah başımızdan eksik etmesin sayın Erdoğan sayın Bahçeli,sizleri...bu milleyin çoğunluğu size duacı ve minnettar...
hala kimmyasal silah diyor , kimyasal silahları kimlerin kullandıgı ortada , sana ne suriyeden ? suriye pkk destek ollup ülkemize saldırsa biz nasıl tepki veririz ? bizde sizi istemiyoruz Türkiyeninn başında , sizin reejimiizzden biz memnun değiliz 16 yıldır ülkede yapmadığınız reezillik kalmadı , fabrika kalmaadı ülkede satılmaadık
Daha düne kadar Saddam düşmanlığı güdenlere bu gün bakıyorumda Irak parçalanıp bir kısmı siyonistlerin güdümüne diğer kısmı batılı emperyalistlerin güdümüne girince Saddam’ı mumla aramaya başladı. Aynı senaryoyu Suriye’de yaşamamak için herkes aklını başına toplamalı.
Ne oldu . Yedi senedir uyguladığınız politikalar Suriye yi yerle bir etti tam bir zulüm yaşandı.Peki sonuç. Esat hala ülkeyi yönetiyor. O zaman vicdanlı insanlar sormaz mı ? 2010 yılındaki Suriye bugünkünden daha mı kötüydü. Ya bizim ülkemize olanlar.
Bizi sizden kim kurtaracak? ? ?
7 yıldır ağzınızda sakız oldu esad gitsin, kardeşim esadı gönderdik yerine gelecek adammı var allah aşkına
Diğer Haberler