HABER

Meyve ve sebzeleri bu şekilde tüketmek vitaminlerinin ölmesine yol açıyor

Bağışıklığı güçlendirmek için bol bol meyve ve sebze tüketilmesi öneriliyor. Özellikle bahar aylarında mevsim geçişlerinden dolayı düşen bağışıklıklar nedeniyle sağlıklı beslenmeyi arttırmak gerekiyor. Meyve ve sebzelerin yanlış tüketilmesi içeriğinde bulunan vitaminlerin ölmesine neden olarak faydalarından yararlanmayı engelliyor.

Meyve ve sebzeleri bu şekilde tüketmek vitaminlerinin ölmesine yol açıyor

Gün içerisinde sebze ve meyve tüketimini düzenlemek gerekiyor. Vücudun sağlıklı ve dinç kalması için yeterli miktarda sebze ve meyve yemek gerekiyor. Vitamini ve minerali zengin olan sebze ve meyvelerin faydalarından doğru şekilde yararlanmak için yanlış pişirmemek gerekiyor. Dr.Fevzi Özgönül, ''Pek çok sebzede pişirildikten sonra vitamin ve mineral değerinde oldukça ciddi azalmalar meydana gelir.'' dedi.

UZUN SÜRELİ PİŞİRMEK VİTAMİNİN %50 KAYBOLMASINA YOL AÇIYOR

t1

Mesela C vitamini bakımından zengin brokolinin sadece 3-4 dakika haşlanması veya buharda pişirilmesi C vitamini değerinin yaklaşık %25 azalmasına neden olur. Daha uzun sürelerde pişirmek ise (10-20 dakika) vitaminin %50’sinin kaybolmasına yol açar. Bu nedenle, vitaminin tam olarak alınabilmesi için sebze ve meyvelerin çiğ ya da çok az pişirilerek tüketilmesi önerilmektedir. Önceden pişirilen ve dondurulmuş olarak satılan sebzeler normal C vitamini değerinin sadece 1/3’ünü içerir

SALATA ŞEKLİNDE YENİLEBİLECEK SEBZELER PİŞİRİLMEMELİ

t4

Dr.Fevzi Özgönül, “Bu nedenle özellikle salata şeklinde yenilebilecek sebzeleri pişirmeden tüketmek, meyveleri de taze olarak yemeklerle birlikte yemek, yiyecekler ile birlikte çok daha fazla vitamin almamızı sağlar.” dedi.

YEMEKLERDE KULLANILACAK SEBZELER

t5

İlk baharda yeşil yapraklı sebzeler gözdedir. Marul, ıspanak, maydanoz, fesleğen gibi yeşilliklerin yanında havuç, kuşkonmaz, enginar, bakla, bezelye, roka, semizotu, taze sarımsak, biberiye, tere, kekik ve taze soğan sofralardaki yerini alır.

SEBZELERİ HAFTANIN 6 GÜNÜNE YAYIN

t6

Mandalina ve portakal son demlerini yaşarken, muz ve elma sofradaki yerini korumaya devam edecektir. Güneşin yükselmesi ile domates de yenilebilecek sebzeler arasında bulunur. Bahar aylarının en gözde yemekleri arasında bol yeşillik içeren sebze yemekleri önceliklidir. Kesinlikle bezelyeyi, baklayı, kuşkonmazı, Barbunyayı, brokoliyi, karaciğer dostu enginarı haftanın 6 gününe yaymanızı öneririm.

DOMATES SOFRALARDAN EKSİK KALMAMALIDIR

t7

Her yemekte kullanacağımız, biber, tere, maydanoz, havuç, güneşten yeterince nasibini almış domates, roka da sofralardan eksik kalmamalıdır. Çok kısa süren mevsimi nedeni ile karaciğer dostu enginarın hemen hemen her zerresinden yararlanmak için enginarı pişirirken, ege usulü yaprakları ile birlikte pişirmenizi öneririm. Sadece dip kısmı besleyici olabilir fakat küçük bireylere yapraklarının dip kısımlarını sıyırmayı öğretirseniz burada hapsolan değerli bölümleri midelerine indirdirerek bağışıklık sistemlerine ve karaciğerlerine ekstra destek olurlar.

PROTEİN VÜCUDUN DEĞİŞEN HAVA KOŞULLARINDA GÜÇLÜ KALMASINI SAĞLAR

t22

Etli, tavuklu veya kıymalı bezelye de çok güzel bir öğündür. Yanında güzel bir pilavla hem yüksek enerji hem de besleyici bir yiyeceğe kavuşmuş ve bahar aylarındaki canlanmayı vücutlarında yaşamış olurlar. Bahar aylarında hem protein hem de vitamin mineral almak, vücudun değişen hava koşullarında güçlenmesine de katkı sağlamaktır. Bu yüzden yemeklerde alınacak proteini de eksik etmemeliyiz. Çünkü küçük bireylerin baharda dışarıda oynarken çok miktarda enerjiye ihtiyaçları olacaktır.

KURUYEMİŞLERİ ÖĞÜNLERİNİZDEN EKSİK ETMEYİN

t9

Yoğurtlu bakla ve bol domatesli mevsim türlüsü de güzel bir alternatiftir. Bahar aylarında hem çocuklarımızın hem de bizim enerjik olmamızı sağlayan bir diğer önemli besin de, Çiğ olarak tükettiğimiz ve sabah harici ekmeğe alternatif olarak sofralarımızdan eksik etmeyeceğimiz Badem, Ceviz ve Fındık var. Hem enerji hem omega 3 kaynağı olan bu yemişleri de öğünlerde eksik etmeyelim.

YEDİKLERİNİZİN SAĞLIKLI SİNDİRİLEBİLMESİ İÇİN PROBİYOTİK GIDALAR TÜKETİLMELİ

t11

Günümüzde bağırsakların 2. Beyin olarak sıkça konusu geçiyor. Bağırsaklarımızın ve genel olarak sindirim sistemimizin en çalışkan bireyleri Probiyotik bakterilerdir. Bahar aylarını doğa gibi vücudumuzun da yeniden yapılanma ayları olarak değerlendireceksek bu aylarda beslenmenin yanında yediğimiz gıdaların sağlıklı sindirilebilmesi için Probiyotik destekleri de unutmamalıyız. Birçok probiyotik gıda mesela lahana turşusu, sarımsak, soğan, peynir yoğurt dışında eczanelerimizde bulunan hazır probiyotik takviyeleri de destek olarak tüketebiliriz.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler