HABER

Milli 'Google Earth' sivil kullanıma açıldı

Bugüne kadar sadece TSK'nın kullandığı milli Google Earth'ü olan HGK Coğrafi Analiz Sistemi (CAS) sivil kullanıma açıldı.

Milli 'Google Earth' sivil kullanıma açıldı

Milli 'Google Earth' sivil kullanıma sunuldu. TSK tarafından kullanılan Milli Coğrafi Analiz Sistemi (CAS) sivil kullanıma açıldı.Harita Genel Komutanlığı sitesi üzerinden indirilen uygulama ile artık herkes tarafından kullanılabilecek. HGK – CAS uygulaması ile sayısal coğrafi veriler, ortofoto görüntüler kullanıcılara 3 boyutlu, kesintisiz ve etkileşimli bir yapıda, internet ağı üzerinden masaüstü uygulaması olarak sunuldu.

Üç boyutlu olarak Türkiye'nin tüm bölgelerine internet üzerinden erişim imkânı sağlayacak olan sistem, aynı zamanda arsalar hakkında imar, maden arama izni, nüfus tespiti, doğal afet riski gibi bilgileri içeriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları tarafından yapılan sistem yatırım yapmak isteyen vatandaşların işlerini kolaylaştıracak. Sistemle Türkiye coğrafi ortamdan güncel görüntülerle izlenebilecek. Yatırım yapılacak arazi ile ilgili imar, maden arama izni, doğal afet riski gibi birçok bilgiye tek tuşla ulaşılabilecek. (Haber 7)

Geri Dön