HABER

Moskova seçim protestosu için sokaklarda

Rusya'da seçimlere hile karıştırıldığını öne sürerek yenilenmesini talep eden muhalefetin "Dürüst Seçimler İçin" adı altında düzenlediği mitingler, katılımcı sayısı ile son 20 yılın rekorunu kırdı.

MOSKOVA (İHA) -Moskova'nın Akademik Saharov Bulvarı'nda düzenlenen mitinge katılan 120 bin protestocu, Başbakan Vladimir Putin ve Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı Çurov'un istifasını talep ederken, Duma seçimlerinin ise adil ve dürüst şekilde yeniden yapılmasını istedi. Hava sıcaklığının eksi 6 derece olduğu mitingde, geleneksel muhalefet liderlerinin yanı sıra Rus milyarder Mihail Prohorov, eski Maliye Bakanı Viktor Kudrin gibi katılımcılar da dikkat çekti.

Mitingin sunucusu gazeteci Olga Romanova, Rusya hükümetinin Kuzey Kore lideri için taziye mesajı yayınlamasına rağmen eski Çek Cumhuriyeti lideri Havel için başsağlığı dilemediğine dikkat çekerek, eylemcileri Havel için saygı duruşuna davet etti. Romanova'nın konuşması sırasında göstericiler "Putin'siz Rusya" sloganları ile meydanı inletti.

Diğer muhalefet liderlerinden Boris Nemtsov ise, konuşmasında 10 Aralık'ta Moskova'da düzenledikleri mitingde kabul ettikleri taleplerden hiçbirisinin Putin tarafından yerine getirilmediğine dikkat çekti. Nemtsov, "Putin, bizimle dalga geçmeye devam ediyor. 4 Mart başkanlık seçimlerinde kendisine bir tek oy bile vermemeliyiz. Yeni yılda Putin'siz Rusya görmek istiyoruz" dedi.

İHA muhabirine açıklamada bulunan Nikolay Budanov isimli eylemci, "Rusya'nın parlak geleceği için Putin rejiminden kurtulmak zorundayız. Putin iktidarda olduğu sürece ülkemiz yolsuzluk için batmaya devam edecek. Çünkü tüm üst düzey kamu görevleri belirli ailelerin kontrolü altında. Yolsuzluk baş alıp gidiyor. Artık her kes bu hükümetten bıktı" şeklinde konuştu.

Bu arada Moskova polisi mitinge katılımcı sayısını 40 bin kişi olarak açıklarken, olaysız sona eren miting bitiminde metroya akın eden kalabalığın metro istasyonu girişinde izdihama yol açtığı öğrenildi.

Geri Dön